Pożegnanie PKW Morze Północne

Print Friendly, PDF & Email
Zdjęcie: wojsko-polskie.pl
Zdjęcie: wojsko-polskie.pl

Już od października polscy marynarze staną na czele jednego z czterech stałych zespołów okrętów NATO – “Tarczy Przeciwminowej” operującej na północnych akwenach Europy. Oficerowie i podoficerowie wydzieleni z jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża utworzą PKW Morze Północne, którego głównym zadaniem będzie dowodzenie Standing NATO Mine Countermeasures Group 1. We wtorek, 14 września, w Porcie Wojennym w Świnoujściu uroczyście pożegnano obsadę PKW Morze Północne.

Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów. Dwa z nich to zespoły dużych jednostek nawodnych, głównie niszczycieli i fregat rakietowych wspieranych często przez jednostkę zaopatrzeniową czyli Standing NATO Maritime Group 1 i 2. Natomiast dwa kolejne to zespoły okrętów przeciwminowych z wielozadaniowym okrętem dowodzenia czyli Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 i 2. Zwykle grupa pierwsza operuje na północy Europy, natomiast grupa numer dwa na południu kontynentu. To właśnie jednym z nich, już po raz czwarty w historii, dowodzić będzie oficer polskiej Marynarki Wojennej – komandor porucznik Michał Dziugan. Pierwszy raz w historii będzie się to odbywało z pokładu niemieckiego okrętu – FGS Elbe. Polski sztab już w najbliższych dniach opuści kraj, by dołączyć do zespołu na czas najbliższych ćwiczeń i rozpocząć procedurę przejmowania obowiązków. Na początku października przejmą obowiązki od Amerykanów, którzy obecnie dowodzą zespołem.

„Jako Marynarka Wojenna osiągamy właśnie nową zdolność – zdolność do szybkiego przerzutu sztabu praktycznie w każde miejsce na świecie i przejęcia dowodzenia nad wielonarodowym zespołem okrętów z dnia na dzień. Ta zdolność do elastycznej adaptacji jest świadectwem rozwoju.” – podsumował podczas ceremonii pożegnania dowódca PKW Morze Północne komandor porucznik Michał Dziugan i dodał: „Dziękuję za zaufanie jakim mój sztab i ja osobiście zostaliśmy obdarzeni […]. Nie mogę jednak obiecać, że ta misja będzie pełna sukcesów, gdyż każdy dzień to odrębna historia. Mogę natomiast z całym przekonaniem powiedzieć, że za kilka miesięcy wrócimy lepsi jako marynarze, bardziej doświadczeni jako żołnierze i bardziej gotowi na kolejne wyzwania, aby z wizją kształtować Marynarkę Wojenną, w której wspólnie służymy.”

***

Głównym zadaniem okrętów Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, na czele którego staną Polacy jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem “Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Zespoły okrętowe należą do najbardziej efektywnych elementów tzw. sił odpowiedzi (NRF – NATO Response Force). Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach z marynarkami państw członkowskich i partnerskich NATO.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *