Poważne uszkodzenia francuskiego okrętu podwodnego Perle
Francuska gazeta Var Matin informuje że może okazać się, iż okręt podwodny Perle (S606) typu Rubis nie wróci już do służby po pożarze, który wybuchł na pokładzie tej jednostki. Prawdopodobnie o wycofaniu jednostki ma zadecydować rozmiar strat, a w szczególności stopień zdeformowania kadłuba, który zbudowany został ze stali 80 HLES, cechującej się podwyższoną granicą plastyczności. Dziennikarze powołują się na wypowiedź weterana francuskiej marynarki wojennej, twierdzącego, że spowodowana bardzo wysoką temperaturą deformacja kadłuba sztywnego Perle’a może być nieodwracalna i oznaczać złomowanie tej jednostki. Powstałe w wyniku znacznej temperatury deformacje mogą być bardzo niebezpieczne dla okrętu, który płynąc w zanurzeniu jest narażony na duże różnice wcośnienia wody oddziałujące na kadłub.
Przypomnijmy iż do pożaru doszło w piątek 12 czerwca około godziny 10:35 czasu lokalnego (według oficjalnych informacji tamtejszego ministerstwa sił zbrojnych). Okręt znajduje się w bazie marynarki wojennej w Tulonie, w której przechodził remont. Na jednostce nie było reaktora jądrowego wraz z paliwem, uzbrojenia, akumulatorów ani paliwa dla silnika dieslowskiego. Usunięto je kilka miesięcy wcześniej, gdy trwały przygotowania do zasadniczych prac w stoczni.
Oceną strat zajmie się komisja, która sporządzi raport powypadkowy. Obecnie jedno jest pewne: okręt nie wróci do służby w styczniu 2021 roku. Ogień strawił niemal całe okablowanie biegnące wzdłuż burt. Już teraz wiadomo, że okręt może czekać pracochłonne badanie całego kadłuba i na pewno pojawią się pytania o opłacalność naprawy.
Należy przypomnieć, że w lipcu ubiegłego roku francuska marynarka wojenna rozpoczęła proces wycofywania okrętów podwodnych z napędem atomowym typu Rubis poczynając od trzydziestosześcioletniego Saphira (Perle ma „tylko” dwadzieścia siedem lat). W służbie są pozostałe okręty tego typu: Rubis, Casabianca, Émeraude, Améthyste i Perle. Będą one stopniowo zastępowane przez uderzeniowe atomowe okręty podwodne typu Barracuda: Suffren, Duguay-Trouin, Tourville, Dupetit-Thouars, Duquesne i De Grass.
Źródło: defenseworld.net