Pociski przeciwokrętowe Naval Strike Missile dla Armada Española

Print Friendly, PDF & Email
Hiszpania będzie miała 5 fregat F-110, których głównym uzbrojeniem staną się pokpr NSM. / Zdjęcie: Navantia
Hiszpania będzie miała 5 fregat F-110, których głównym uzbrojeniem staną się pokpr NSM. / Zdjęcie: Navantia

Armada Española (hiszpańska marynarka wojenna) wybrała na uzbrojenie fregat projektu F-110 i F-1000 pociski przeciwokrętowe Naval Strike Missile (NSM). Producentem pocisków będzie konsorcjum Kongsberg Defence & Aerospace z którym podpisano niedawno kontrakt o wartości 305 mln EUR (1,32 mld PLN).

Pociski NSM (Naval Strike Missile) zostały wskazane przez Hiszpanów już we wrześniu 2022. Według planów wejdą do uzbrojenia budowanych właśnie przez Navantię nowych fregat projektu F-110. Łącznie Armada Española ma pozyskać 5 fregat tego wypu, które zastąpią starzejące się fregaty typu Santa María. W przypadku starszych fregat projektu F-100 zostaną one uzbrojone w nowe pokpr w czasie modernizacji, która ma przypaść w połowie cyklu życia jednostek (MLU). W służbie jest 5 takich okrętów wojennych.

Przy okazji kontraktu Kongsberg nawiązał też współpracę z dyrekcją DiGAM, w celu ustanowienia planu współpracy przemysłowej. Hiszpański przemysł ma zostać włączony w łańcuch dostaw pokpr i utworzenie zdolności do pełnej obsługi technicznej i utrzymania NSM. Jest to korzystna umowa, gdyż daje możliwość samodzielnej obsługi przyszłych systemów NSM. Jednocześnie DiGAM będzie miała dostęp do najnowszych technologii NSM.

Źródło: Agencja ALTAIR

Przeczytaj też:

1 Response

  1. kery pisze:

    Jestem ciekawy ile będą mieli Hiszpanie tych pocisków za taką kasę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *