Pierwsza kobieta-dowódczyni niemieckiego okrętu podwodnego przejmuje obowiązki

Zmiana na mostku: Dowódca 1. Eskadry Okrętów Podwodnych komandor Lars Gößing przekazał dowództwo nad załogą „Delty” od kapitana Nilsa Kirschalla komandorowi porucznikowi Claudii Neben. Neben jest pierwszą kobietą, która otrzymała prestiżową Gwiazdę Komandora za dowodzenie okrętem podwodnym niemieckiej marynarki wojennej.

To historyczny dzień dla marynarki wojennej i dla mnie. Powracam do początków swojej służby, gdy pływałam na Delcie w 2015 roku. Na tym okręcie podwodnym rozpoczęłam swoją karierę studencką. Teraz będą dowodzić wspaniałą załogą.

– oświadczyła komandor porucznik Neben

Komandor porucznik Claudia N. otrzymała dowództwo nad okrętem podwodnym od dowódcy 1. Eskadry Okrętów Podwodnych, kapitana Larsa Gößinga. Niewiele kobiet służy na okrętach podwodnych a już sporym wydarzeniem jest by kobieta dowodziła taką jednostką. Jest to niewątpliwie spory krok milowy w podejściu do faktu iż kobiety dowodzą okrętami wojennymi.

Źródło: Deutsche Marine