Ostatnie zdjęcia rosyjskiego krążownika

Print Friendly, PDF & Email
Ostatnie zdjęcia rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa. / Zdjęcie: Twitter/ Malcolm Nance / East News

Rosja straciła swój okręt wojenny Moskwa. Krążownik został ostrzelany przez siły ukraińskie, po czym zatonął podczas holowania. Teraz pojawiają się jego ostatnie zdjęcia. Widać, jak mocno został uszkodzony.

Krążownik rakietowy Moskwa to pierwszy utracony przez Rosję krążownik od 1941 r. Zatonął po ataku ze strony Ukraińców. Teraz w sieci pojawiają się jego zdjęcia. Widać na nich, jak poważne uszkodzenia miał okręt wojenny.

“Maszty na których były systemy radarowe zostały zniszczone, w części środkowego pokładu widać wydobywający się ogień” – podał były oficer służb marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych Malcolm Nance, publikując zdjęcie Moskwy.

Jak napisał, zdjęcie nie pochodzi z dnia ataku. Fotografia ma przedstawiać już całkowicie zniszczony, holowany okręt.

“Wszystkie łodzie ratunkowe zniknęły. Jak to się trzymało i nie pękło na pół – pozostaje tajemnicą morską” – stwierdził.

Moskwa zatonęła podczas nieudanego holowania

Krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu – poinformowało w czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun. Kreml początkowo nie potwierdził tej informacji, twierdząc, że “doszło do pożaru”.

Strona rosyjska 16 kwietnia opublikowała film przedstawiający uratowanych marynarzy z krążownika Moskwa. Na nagraniu widać że jest 100 marynarzy, a załoga zatopionego krążownika liczyła ponad 500 osób. Pozostali najprawdopodobnie zginęli na okręcie, gdy ten tonął. Znając Rosjan najprawdopodobniej chcieli ze wszelką cene doholować okret do portu gdyż strata tak ważnej jednostki byłaby sporym problemem wizerunkowym. Niestety tonący okręt zabrał ze sobą pozostałych marynarzy.

Źródło: PAP, wp.pl

Zobacz też:

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott

Systemy Thales MCM wykazują interoperacyjność z marynarkami wojennymi NATO

Nowa chińska torpeda o napędzie atomowym miałaby zasięg 10 000 kilometrów

Wzrost aktywności US Navy na Oceanie Arktycznym

Jednostki patrolowe dla Egiptu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *