Okręt podwodny typu Kilo Ufa wejdzie do służby w rosyjskiej marynarce wojennej w listopadzie

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny typu Kilo Ufa. / Zdjęcie: Akentyev Alex
Okręt podwodny typu Kilo Ufa. / Zdjęcie: Akentyev Alex

Według informacji podanych przez agencję TASS diesel-elektryczny okręt podwodny Ufa wejdzie do służby w rosyjskiej marynarce wojennej w przyszłym miesiącu. Są to zapewnienia dowódcy rosyjskiej marynarki wojennej admirał Nikołaj Jewmienow.

„Okręt podwodny z napędel diesel-elektrycznym Ufa Projektu 636 wejdzie do służby w Marynarce Wojennej w listopadzie” – zacytowało rosyjskie Ministerstwo Obrony wypowiedź dowódcy podczas spotkania roboczego które odbyło się w środę.

Według Jewmenowa Stocznia Admiralicji niedługo zakończy próby morskie okrętu podwodnego na Bałtyku. Obecnie okręt wrócił do stoczni, by przejść „oględziny końcowe i prace wykończeniowe w ramach przygotowań do podpisania aktu odbiorowego” – powiedział.

Ufa jest czwartą jednostką w swojej rodzinie zbudowaną dla Floty Pacyfiku. Jej stępkę położono w listopadzie 2019 roku. Okręty podwodne projektu 636,3 (Ulepszony okręt podwodny typu Kilo według klasyfikacji NATO) to trzecia generacja najbardziej bezgłośnych okrętów podwodnych z silnikiem Diesla na świecie.

Okręty te rozwijają pod wodą prędkość 20 węzłów, zanurzają się do 300 metrów, autonomiczność okrętu wynosi 45 dni. Załoga składa się z 52 osób, wyporność pod wodą to blisko cztery tysiące ton. Okręty podwodne tego typu przenoszą pociski Kalibr 3M-54 i 3M-541 oraz pociski 3M-14. Posiadają nowy sprzęt elektroniczny, który ma sprawic iż będą bardziej skuteczne.

Źródło: tass.com, navyrecognition.com

Przeczytaj też:

Lotniskowiec George HW Bush wpłynął do Pireusu w Grecji

USS Leyte Gulf (CG 55) wpłynął do Souda Bay w Grecji

Fregata francuskiej marynarki wojennej typu La Fayette przejmuje tysiące irańskich karabinów i granatników

MV Island Crown będzie znajdował i niszczył podmorskie zagrożenia dla Royal Navy

Niezidentyfikowane obiekty na chińskim atomowym okręcie podwodnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *