Najnowsze rosyjskie okręty podwodne mogą być uzbrojone w przyszłości w antytorpedy Lasta

Print Friendly, PDF & Email
Atomowy okręt podwodny Kazan Yasen-M-class SSGN Project 885M zbudowany w stoczni Sevmash Shipyard w Siewierodwińsku, Rosja. / Zdjęcie: Oleg Kuleshov
Atomowy okręt podwodny Kazan Yasen-M-class SSGN Project 885M zbudowany w stoczni Sevmash Shipyard w Siewierodwińsku, Rosja. / Zdjęcie: Oleg Kuleshov

Atomowy okręt podwodny Kazan Yasen-M klasy SSGN czwartej generacji projektu 885M dołączył do rosyjskiej marynarki wojennej na początku tego miesiąca.

Kazań jest uzbrojony w wyrzutnie torped kal. 533 mm. Główną bronią okrętu są uniwersalne pionowe wyrzutnie rakiet Onyx oraz Kalibr. Okręt ma być w przyszłości uzbrojony w hipersoniczne pociski Tsirkon.

Pełna gotowość bojowa okrętu nie zostanie jednak osiągnięta z powodu braku odpowiedniego arsenału. Eksperci uważają że Rosja ma niezbędny potencjał i doświadczenie aby wyposażyć najnowsze okręty podwodne w nowoczesną broń lecz problemy z którymi boryka się marynarka mają głównie charakter organizacyjny, a nie techniczny.

Antytorpedy Lasta (Paket-NK) są wprawdzie gotowe do użytkowania i mają bardzo dobre opinie (lepsze niż oczekiwano) lecz ich wprowadzenie do uzbrojenia stoi pod znakiem zapytania a powodem są ewentualne terminy przezbrojenia rosyjskich okrętów podwodnych w tą nową broń, która znacząco podniosłaby wartość bojową nowych okrętów.

Okręt podwodny Kazań SSGN odbiega od okrętów podwodnych USA, Wielkiej Brytanii i Francji pod względem niskiej prędkości gdyż nie posiada napędu strumieniowego.

Jednak eksperci uważają, że nie jest to duża wada konstrukcyjna, ponieważ wytworzony hałas przy małej prędkości rosyjskich atomowych okrętów podwodnych jest niski i zbliżony do naturalnego „hałasu” oceanu. Jest to możliwe dzięki znacznemu wyciszeniu wielu elementów oraz dobrej pracy różnych specjalistów przy wyciszeniu okrętu.

Rosjanie przy konstrukcji nowych okrętów podwodnych chcą używać tylko elementów produkowanych we własnym kraju, by być w 100 procentach niezależnym w tym również korzystać z własnych komponentów elektronicznych.

Eksperci zwracają uwagę na inny problem rosyjskich projektantów okrętów podwodnych. Wprowadzenie nowych technologii wykrywania okrętów podwodnych, w tym wielopozycyjnych ze skanowaniem o niskiej częstotliwości. Tutaj rosyjskie okręty znacząco mogą odbiegać od konstrukcji zagranicznych. Dodatkowo sytuacja pogorszyła się po wprowadzeniu przez niektóre firmy zbrojeniowe nowych środków walki elektronicznej oraz wydajniejszych i dokładniejszych sonarów.

Czołowy okręt podwodny Kazań projektu 885M został zwodowany 31 marca 2017 r. i rozpoczął próby morskie 25 września 2018 r. Okręt podwodny z powodzeniem przetestował wystrzelenie pociskiów Kalibr i Onyx.


Klasa Yasen-M to ulepszona wersja okrętu podwodnego z napędem atomowym Yasen, wykorzystująca zaawansowaną konstrukcję, która zwiększa jej zdolność wykrywania statków wroga przy znacznie wyższych prędkościach niż wcześniejsze konstrtukcje. Dla okrętui opracowano nowe systemy zasilania i ochrony akustycznej w celu zredukowania sygnatury hałasu i zwiększenia zdolności ukrywania się.


Paket-NK to nowo wprowadzony system torpedowy w rosyjskiej marynarce wojennej. Według producenta, JSC „Tactical Missiles Corporation”, jest to torpeda akustyczna o podwójnym trybie, przeznaczona do niszczenia zarówno okrętów podwodnych, jak i torped w bliskim polu okrętu. Torpeda o małych rozmiarach jest używana przeciwko okrętom podwodnym, a przeciwtorpeda przeciwko torpedom atakującym.

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *