Transport Morskiej Jednostki Rakietowej na pokładzie ORP Toruń

OP Toruń

Okręt Transportowo-Minowy ORP Toruń (8.FOW) opuścił 15 maja Port Wojenny w Świnoujściu i obrał kurs na wschód. Następnego dnia w gdyńskim Porcie Wojennym odbył się załadunek modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej z Siemirowic (3.FO), która wspólnie z pozostałymi pododdziałami wydzielonymi przez Siły Zbrojne RP bierze udział w międzynarodowym ćwiczeniu na terytorium Republiki Estonii pod kryptonimem HEDGEHOG 2022.

Załogę okrętu przed wyjściem na morze pożegnał dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża komandor Włodzimierz Kułagin, życząc pomyślnych wiatrów i sukcesów w realizacji postawionych zadań. Łączenie i wykorzystywanie zdolności bojowych jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3. Flotylli Okrętów to doskonały przykład interoperacyjności Marynarki Wojennej.

***

Głównym celem ćwiczenia pod kryptonimem HEDGEHOG 2022 jest sprawdzenie gotowości bojowej sojuszniczych Sił Zbrojnych i ich zdolności do reagowania na scenariusze zagrożeń w ujęciu międzynarodowym. Uczestniczy w nim blisko 15 tys. żołnierzy estońskich Sił Zbrojnych oraz państw sojuszniczych i partnerskich, w tym ponad 300 z Polski. Wykorzystywane są setki rodzajów sprzętu, m.in. pojazdy opancerzone, bojowe wozy piechoty, czołgi, okręty, samoloty i śmigłowce.

W ćwiczeniu biorą udział Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Liga Obrony, Dowództwo Cyber, a także Dowództwo Wsparcia i Dowództwo Operacji Specjalnych. Uczestniczy w nim również Grupa Bojowa NATO zlokalizowana w Estonii oraz jednostki państw sojuszu.

Tegoroczne ćwiczenie potrwa do 3 czerwca, a szkolenie będzie prowadzone na terenie niemal całej Estonii.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Przeczytaj też:

Transport żołnierzy 12.DZ do Norwegii na okrętach 8.FOW

Naziemny transport okrętu podwodnego typu Kilo

Marynarka Wojenna Indonezji o zapasach tlenu na pokładzie

Sea Shield 21 z udziałem Morskiej Jednostki Rakietowej

MJR wraca do kraju

1 Odpowiedź

  1. piotr.g pisze:

    Nasi ćwiczą i Rosjanie ćwiczą. NATO też pokazuje co ma i nie da się zastraszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *