Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poszukuje nowych technologii zwalczania okrętów podwodnych

Print Friendly, PDF & Email
Wyciek gazu z uszkodzonego gazociągu Nord Stream w 2022 r. / Zdjęcie: Danish Navy
Wyciek gazu z uszkodzonego gazociągu Nord Stream w 2022 r. / Zdjęcie: Danish Navy

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez rząd Wielkiej Brytanii 18 listopada 2022 r., Defence and Security Accelerator (DASA), jednostka Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, poszukuje nowych technologii zwalczania okrętów podwodnych i autonomicznych pojazdów podwodnych (ASW).

Defence and Security Accelerator (DASA) rozpoczyna nową eksplorację rynku w ramach projektu CHARYBDIS, który ma znaleźć systemy i technologię, które mogłyby zapewnić trwałe, nadające się do rozmieszczenia urządzenia bądź pojazdy autonomiczne, które mogłyby być wykorzystane do śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych lub pojazdów ASW. Ma być to jeden z elementów Projektu CHARYBDIS, który jest realizowany przez DASA i Submarine Delivery Agency (SDA) w imieniu Royal Navy.

Sprawdzanie dostępnych technologii i systemów jest prowadzone w imieniu Submarine Delivery Agency (SDA), a projekt CHARYBDIS jest częścią programu ASW Spearhead Dowództwa Marynarki Wojennej.

W tym celu SDA zleciła DASA poszukiwanie powiązanych innowacyjnych technologii i podsystemów. SDA osobno zleca badania koncepcyjne dostawcom posiadającym wiedzę specjalistyczną w zakresie zintegrowanych systemów ASW. Firmy te mogą reklamować swoje produkty lub koncepcje rozwojowe na Defence Sourcing Portal.

DASA w swoich koncepcjach rozwojowych poszukuje technologii, które mogłyby zapewnić bezpieczeństwo infrastrukturze krytycznej niezbędnej dla funkcjonowania Wielkiej Brytanii. Rozwiązania takie są wręcz niezbędne szczególnie po ataku na gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Szczególnie niebezpieczne w ostatnich latach stają się autonomiczne pojazdy podwodne, gdyż technologia ta szybko się rozwija. Pojazdy ASW są coraz bardziej autonomiczne, zwiększa się ich zasięg oraz możliwości. Ze względu na niewielkie kształty oraz cichy napęd są trudne do wykrycia a tym samym do zniszczenia.

O DASA

Defence and Security Accelerator (DASA) wyszukuje i finansuje możliwe do wykorzystania innowacje w celu szybkiego i skutecznego wspierania brytyjskiej obrony i bezpieczeństwa oraz wspierania rozwoju infrastruktury wrażliwej Wielkiej Brytanii. Celem DASA jest utrzymanie przez Wielką Brytanię strategicznej przewagi nad przeciwnikami dzięki najbardziej innowacyjnym zdolnościom w zakresie obrony i bezpieczeństwa na świecie. DASA jest organizacją ponadrządową, powołaną w grudniu 2016 r. przez Sekretarza Stanu ds. Obrony.

Źródło: navyrecognition.com

Przeczytaj też:

AUKUS – partnerstwo na rzecz przyszłości

Marynarze dla Frania

HMAS Toowoomba testuje nowe rakiety ESSM

HMS Tamar chroni raj morski na brytyjskim terytorium Oceanu Indyjskiego

NATO rozpoczyna ćwiczenia przeciw okrętom podwodnym Dynamic Manta 23 w pobliżu Sycylii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *