Marynarka Wojenna RP kupiła drony podwodne AUV62-AT

Print Friendly, PDF & Email

Marynarka Wojenna RP zakupiła dwa nowoczesne drony podwodne produkowane przez szwedzką firmę Saab. AUV62-AT to najbardziej zaawansowany na rynku system szkoleniowy do nauki zwalczania okrętów podwodnych.

Okręty podwodne, śmigłowce czy okręty nawodne muszą ćwiczyć poszukiwanie i niszczenie okrętów podwodnych. Jednak wykorzystywanie jako celu prawdziwych okrętów podwodnych jest kosztowne i nieefektywne, bo ich załogi mogą w tym czasie wykonywać inne misje. Szkolenie sił ZOP, które angażują drogie okręty podwodne może być często nieefektywne i czasochłonne. Wykorzystanie innych środków takie jak podwodne drony zaoszczędzi czas, pieniądze i daje możliwości przetestowania różnych sytuacji przez podwodny symulator okrętu podwodnego.

Dlatego też coraz więcej państw decyduje się wyposażyć swoje armie w drony udające okręty podwodne. Polska kupiła właśnie dwa takie bezzałogowce AUV62-AT. To sprzęt najwyższej światowej klasy, produkowany przez szwedzką firmę Saab. Identycznym dysponuje amerykańska US Navy i brytyjska Royal Navy.

AUV62-AT to wszechstronny system. Scenariusze ćwiczeń można konstruować za pomocą systemu planowania misji i dostosowywać je do specyficznych wymagań szkolonych zespołów. Misje są pobierane do pojazdu przed rozpoczęciem ćwiczeń. AUV62-AT jest przeznaczony do wykonywania długotrwałych misji na dużych obszarach bez udziału operatora. Po uruchomieniu działa całkowicie autonomicznie.

Cel wykorzystuje specjalny przetwornik, aby naśladować profil akustyczny konkretnych okrętów podwodnych. Końcówka przetwornika akustycznego rozciąga się do 75 m i zapewnia sygnaturę akustyczną o wysokiej wierności, która dla operatora sonaru będzie wyglądać jak prawdziwy okręt podwodny.

Cel wytwarza zarówno aktywne, jak i pasywne sygnatury, zapewniając kompleksowe szkolenie od wstępnego wykrycia, poprzez śledzenie celu i odpalenie torped lub bomb głębinowych.

Kluczową cechą AUV62-AT jest jego wyrafinowane zachowanie. Dron można zaprogramować tak, aby podejmował własne decyzje i wykonywał uniki, jeśli wyczuje, że został wykryty, na przykład zwiększając prędkość, głębokość lub zmieniając aktywne, lub pasywne sygnatury. Pojazd waży 800 kg, ma średnicę 53 cm i długość 8 m. Cena jednostkowa to około 15 mln zł. Dostawa bezzałogowców zostanie zrealizowana w 2024 r.

Podwodny dron AUV62-AT zapewnia zarówno aktywne, jak i pasywne sygnatury, zapewniając kompleksowe szkolenie ASW od wstępnego wykrycia, poprzez śledzenie do walki, i umożliwia prowadzenie odpalania torped ASW.

Być może najcenniejszą cechą systemu jest analiza, którą wykonuje się po zakończeniu ćwiczeń. Można dzięki zebranym danym określić, w jaki sposób ćwiczenie zostało przeprowadzone i może być wykorzystane do poprawy skuteczności zespołów ASW biorących udział w szkoleniu.

Źródło: saab.com, spidersweb.pl

Przeczytaj też:

Torpeda na Zatoce Puckiej

Marynarka Wojenna Turcji otrzymała pierwszy lotniskowiec

Integracja CMT Lyre z natowską grupą przeciwminową

Muzealny okręt podwodny „U-17” rozpoczyna ostatnią podróż z Kilonii do Renu

MUR, ALE Historia Wojska Polskiego – III edycja konkursu MON

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *