Konkurs pt. HISTORIA może być ciekawa – „Klucze do wolności”

Print Friendly, PDF & Email
Klucze do wolności 
Stanisław M. Jankowski
Klucze do wolności Stanisław M. Jankowski

Zapraszamy do konkursu z cyklu „Historia może być ciekawa”, w którym do wygrania są książki Stanisława M. Jankowskiego  pt. „Klucze do wolności”.

Konkurs Organizowany jest przez witrynę internetową Okręty Podwodne Świata (www.okretypodwodne.edu.pl) oraz Wydawnictwo Rebis (www.rebis.com.pl).

Aby zabrać udział w konkursie należy odpowiedzieć na 3 pytania konkursowe umieszczone na stronie internetowej www.okretypodwodne.edu.pl.

Wśród tych, którzy odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania, rozlosujemy wspomniane nagrody.

Organizatorzy:
Okręty Podwodne Świata, Wydawnictwo Rebis oraz Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek

KONKURS ZAKOŃCZONY


OPIS KSIĄŻKI:

Stanisław M. Jankowski prowadzi czytelnika szlakiem „odbijanek” szczegółowo rekonstruując przebieg kilku z nich

W czasie II wojny światowej żołnierze polskiego podziemia ponad dwieście razy zbrojnie odbijali uwięzionych. Były to akcje nadzwyczaj trudne, porównywalne jedynie z atakami na silnie umocnione posterunki lub walką w okrążeniu. Wymagały szczegółowego rozpoznania, twórczego planowania oraz bystrości umysłu i odwagi tych, którzy szli z pistoletami na więzienne mury…

Znany historyk i pisarz Stanisław M. Jankowski opisuje w tej książce kilka z nich. Rekonstruuje nie odnotowane w podręcznikach, nawet akademickich, powstanie czortkowskie 1940 r. Prowadzi czytelnika szlakiem „odbijanek” na Wileńszczyźnie. Odkrywa kulisy nie zrealizowanego w 1944 r. śmiałego planu zdobycia więzienia Montelupich w Krakowie, a także jedynego w dziejach szturmu na obóz koncentracyjny – w Holýšovie – z którego „wyklęta” Brygada Świętokrzyska NSZ uwolniła kilkaset więźniarek…Stanisław Maria Jankowski to absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako publicysta debiutował w 1965 r. Autor kilku tysięcy publikacji w prasie krajowej i zagranicznej, także polonijnej, oraz słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów dokumentalnych dla TVN Historia. Twórca wielu wystaw historyczno-dokumentalnych, eksponowanych m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Bostonie, Lwowie i wielu innych miastach. Spod jego pióra wyszło dwadzieścia książek poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej. Wieloletni redaktor „Biuletynu Katyńskiego”, konsultant historyczny filmu Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *