Indyjski okręt podwodny Vagir rozpoczął próby morskie

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny typu Kalvari. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Indii
Okręt podwodny typu Kalvari. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Indii

Ministerstwo Obrony Indii opublikowało komunikat prasowy, że piąty okręt podwodny typu Kalvari, Vagir, rozpoczął próby morskie. Jednostka jest budowana przez stocznię Mazagon Dock Limited w Mumbaju na zamówienie Marynarki Wojennej Indii.

Według planu okręt ma zostać dostarczony zamawiającemu w bieżącym roku, po serii prób morskich i zdawczo-odbiorczych. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Indii, pomimo pandemii COVID-19, w ubiegłym roku flota odebrała dwa okręty tego typu, które są licencyjną wersją projektu Scorpène, oferowanego na rynkach światowych przez francuski koncern stoczniowy Naval Group. W ramach umowy o wartości 3 mld dolarów, która została zawarta w 2005 roku pomiędzy Ministerstwem Obrony Indii a DCN (obecnie Naval Group), doszło do pełnego transferu technologii, co umożliwiło realizację budowy sześciu jednostek w stoczni Mazagon Dock Limited. Obecnie w służbie znajdują się już cztery z nich.

Jest to jeden z największych sukcesów eksportowych koncernu francuskiego. Naval Group jest cenionym dostawcą okrętów podwodnych. (choć ostatnio Francuzi stracili elitarny kontrakt na dostawę okrętów podwodnych dla Australii na rzecz Amerykanów). Tym większy iż Marynarka Wojenna Indii korzystała wcześniej z okrętów budowanych przez Rosję.

Okręty typu Kalvari w położeniu podwodnym wypierają 1775 ton przy wymiarach 67,5×6,2×5,8 m. Obecnie nie są wyposażone system napędowy niezależny od powietrza atmosferycznego AIP, ma on zostać zamontowany w czasie prac modernizacyjnych, które są przewidziane w połowie lat 20. Jednostki mogą wystrzeliwać ciężkie torpedy Atlas Elektronik SUT i kierowane pociski przeciwokrętowe MBDA SM39 Exocet Block 2. W dziobowej części kadłuba zainstalowano sześć wyrzutni kalibru 533 mm.

Obecnie w ramach programu budowy kolejnej serii konwencjonalnych okrętów podwodnych, znanym jako Projekt 75I, władze Indii rozważają zamówienie kolejnych sześciu Scorpène.

Marynarka Wojenna Indii jest zadowolona z nowych okrętów podwodnych, które należą w swoim typie do jednych z najlepszych na świecie.

Źródło: ZBiAM

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *