Holenderski Program Wymiany Okrętów Podwodnych: Zapytanie Ofertowe Wysłane do konsorcjów
Ministerstwo Obrony Holandii złożyło zapytanie ofertowe (RFQ) do trzech konkurujących ze sobą stoczni. Oznacza to iż ruszy holenderski „program wymiany okrętów podwodnych typu Walrus”.
Komunikat prasowy Ministerstwa Obrony Holandii
Dzisiaj, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z parlamentem, Ministry of Defense zwróciło się z prośbą o wycenę 4 nowych okrętów podwodnych z 3 kandydujących stoczniami. Stocznie kandydujące to Naval Group, Saab Kockums i ThyssenKrupp Marine Systems. Oczekuje się, że złożą swoje oferty latem 2023 r.
Następnie siły zbrojne Niderlandów potrzebują kilku miesięcy na przeanalizowanie szczegółowych ofert. W oparciu o z góry określone wymagania i kryteria dotyczące zamówienia Ministerstwa Obrony, które stocznia będzie realizować. Jednym z kryteriów przyznania zamówienia jest udział holenderskich firm w rozwoju, budowie, remontów i konserwacji ważnych systemów okrętów podwodnych. Siły zbrojne Niderlandów chcą też jak największego zaangażowania Niderlandów we wzmacnianie bazy technologicznej i przemysłowej w ramach tego projektu. Zwycięska stocznia musi podpisać w tej sprawie porozumienie z Ministerstwem Gospodarki i Polityki Klimatycznej.
Duży krok
Program wymiany okrętów podwodnych nabrał rozpędu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Zapytanie ofertowe to duży krok naprzód w realizacji tego programu. Niemniej jednak minie około 10 lat od podpisania umowy, zanim pierwsze dwa okręty podwodne będą gotowe do służby (osiągną w pełni gotowość operacyjną).
Okręty podwodne typu Walrus
W międzyczasie Submarine Service nadal będzie użytkować okręty podwodne typu Walrus. Z czasem 2 z 4 okrętów podwodnych zostaną wycofane z eksploatacji. Części obu okrętów podwodnych będą wykorzystane do konserwacji i ewentualnych remontów pozostałych okrętów podwodnych.
Inwestycja w siłę
Siły zbrojne Niderlandów inwestują w rozwój nowych sił zbrojnych. Ważną częścią tego jest wymiana obecnych okrętów podwodnych na nowsze, które będą w służbie przez kolejne 30 lub 40 lat.. Holenderskie okręty podwodne stanowią ważną niszę w ramach NATO i UE.
Źródło: www.navalnews.com
Przeczytaj też:
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott
Lotniskowiec USS Nimitz prowadzi ćwiczenia z Marynarką Wojenna Korei Południowej
Rusza wsparcie technologiczne dla projektu AUKUS
Rozpoczęcie projektu LIFE-SEADETECT kierowanego przez Naval Group na rzecz ochrony waleni