Flotylla Okrętów w obchodach Święta Wojska Polskiego

Print Friendly, PDF & Email
Święto Wojska Polskiego. / Zdjęcie: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak / 3.FO
Święto Wojska Polskiego. / Zdjęcie: st. chor. sztab. mar. Piotr Leoniak / 3.FO

W sobotę, 15 sierpnia, w Marynarce Wojennej odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W dniu upamiętniającym 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej marynarze 3. Flotylli Okrętów wezmą udział w uroczystych ceremoniach organizowanych w Gdyni i Warszawie. Okręty MW RP podniosą wielką galę banderową. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny z okazji Święta WP.

Dla podkreślenia uroczystego charakteru Święta Wojska Polskiego, zgodnie z marynarską tradycją, na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostanie wielka gala banderowa. W jednostkach brzegowych, na masztach przed dowództwami, podniesiona zostanie flaga państwowa, a podczas zbiórek stanów osobowych odczytany zostanie rozkaz okolicznościowy. Marynarze wezmą udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich.

Delegacje marynarzy oddadzą hołd poległym zapalając znicze w Kwaterze Pamięci Cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu. W Kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej odprawiona zostanie msza w intencji marynarzy i ich rodzin. Podczas nabożeństwa nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100-lecie bitwy pod Czarnobylem. Następnie, marynarze złożą wiązanki kwiatów przy pomniku Polski Morskiej na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Gdyńskie obchody Święta Wojska Polskiego zakończą się uroczystością z udziałem wojskowej asysty honorowej na Nabrzeżu Pomorskim przed Okrętem-Muzeum ORP Błyskawica, podczas której nastąpi odczytanie rozkazu okolicznościowego z okazji Święta WP, salut świąteczny z pokładu historycznego niszczyciela, wręczenie wyróżnień, apel pamięci z salwą honorową oraz defilada Kompani Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Z okazji Święta Wojska Polskiego, w piątek 14 sierpnia, przy Nabrzeżu Pomorskim, w Basenie Prezydenta w Gdyni, zacumuje wchodzący w skład sił 3. Flotylli Okrętów okręt rakietowy ORP Piorun. Jednostka nie będzie udostępniona do zwiedzania ale będzie można ją oglądać z nabrzeża do godzin nocnych 16 sierpnia.

W piątek 14 sierpnia, w 3. Flotylli Okrętów odbędzie się uroczysta zbiórka kadry i pracowników Resortu Obrony Narodowej, podczas której zostaną odczytane rozkazy okolicznościowe wyższych przełożonych. W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej, dla uczczenia udziału w niej polskich marynarzy, przed Klubem 3. Flotylli Okrętów, dowódca gdyńskiej Flotylli, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, odsłoni tablicę upamiętniającą wydarzenia sprzed stu lat.

***

15 sierpnia, mija 100 lat od dnia, w którym załamano czołowe natarcie Armii Czerwonej na Warszawę w wojnie polsko – bolszewickiej. Dla podkreślenia wysiłków setek tysięcy żołnierzy polskich walczących o niepodległość swojej Ojczyzny dzień ten na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 roku został zatwierdzony jako Święto Żołnierza. Święto Żołnierza obchodzono w Wojsku Polskim bardzo uroczyście w okresie międzywojennym, starając się nadać mu oblicze wspólnego święta zarówno wojska jak i społeczeństwa. Ustawą z 30 lipca 1992 roku przywrócono ten dzień jako datę obchodów Święta Wojska Polskiego.

Zaledwie 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny, Marszałek Józef Piłsudski powołał do życia „Marynarkę Polską”. Chociaż nasz kraj jeszcze przez prawie półtora roku nie miał dostępu do morza i nie posiadał morskiej floty wojennej, marynarze czynnie uczestniczyli w obronie kształtujących się granic państwa. Pierwszym dużym sprawdzianem był udział marynarzy w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920.

Pierwsze działania wojenne podjęły uzbrojone jednostki pływające, wchodzące w skład Flotylli Pińskiej, w dorzeczu rzeki Prypeć już w 1919 roku. Zajmowały się transportem zaopatrzenia dla wojsk polskich, a w maju 1919 roku stoczyły pierwszą potyczkę z jednostkami nieprzyjaciela.

W tym samym czasie na rzece Wiśle powstała Flotylla Wiślana, z połączenia Flotylli w Krakowie (dowodził nią pierwszy dowódca Polskiej Marynarki Wojennej pułkownik marynarki Bogumił Nowotny) oraz Flotylli w Warszawie i Modlinie. W kwietniu 1920 roku, jednostki pływające Flotylli Pińskiej (polski statek uzbrojony „Pancerny” oraz kilka motorówek) stoczyły z 6 rosyjskimi statkami uzbrojonymi największą, zwycięską bitwę „morską” wojny polsko-bolszewickiej pod Czarnobylem. Jeden statek rosyjski został zatopiony, prawdopodobnie 2 uszkodzone, a kolejny wraz z kilkoma mniejszymi jednostkami transportowymi zdobyty. 2 sierpnia 1920 roku Flotylla Pińska została rozwiązana, a jej jednostki samozatopione, wskutek zajęcia terenów działania flotylli przez bolszewików.

Marynarze walczyli także na lądzie. Niespełna rok po odzyskaniu niepodległości utworzony został Batalion Morski, który w 1920 roku, w obliczu niebezpieczeństwa dla istnienia państwa polskiego, został przeformowany w Pułk Morski. Inicjatorem utworzenia Pułku Morskiego był ówczesny kapitan Adam Mohuczy (w latach 1945-1947, w stopniu kontradmirała, pełniący obowiązki dowódcy Marynarki Wojennej). Pułk Morski formowano na bazie kadry Marynarki Wojennej (Toruń), Batalionu Morskiego (Puck) i Specjalistów Morskich (Modlin). Dowódcą pułku został kapitan Konstanty Jacynicz, a dowódcami poszczególnych batalionów zostali: 1 batalionu – kpt. mar. Antoni Wąsowicz, 2 batalionu – kpt. mar. Adam Mohuczy, 3 batalionu – kpt. mar. Włodzimierz Steyer (późniejszy kontradmirał, dowódca Rejonu Umocnionego Hel w wojnie obronnej 1939 roku oraz dowódca Marynarki Wojennej w latach 1947-1950). Pułk Morski nigdy nie walczył całością swoich sił. Do akcji bojowej bataliony tego pułku wchodziły oddzielnie, w różnym czasie i w odległych od siebie rejonach. 1 Batalion Morski walczył pod Ostrołęką, natomiast 2 Batalion Morski (który jeszcze jako samodzielny Batalion Morski pod dowództwem kapitana Konstantego Jacynicza, wraz z generałem Józefem Hallerem dokonał aktu zaślubin Polski z morzem w lutym 1920 roku) uczestniczył w krwawych walkach między innymi pod Grodnem i Białymstokiem. 3 Batalion Morski w walkach nie wziął udziału.

O waleczności polskich marynarzy świadczą liczne wzmianki o wyróżnieniu obu batalionów morskich w rozkazach dowódców grup operacyjnych oraz w komunikatach Naczelnego Dowództwa. O 1 Batalionie Morskim możemy przeczytać w komunikacie Naczelnego Dowództwa: „Nieprzyjaciel w dalszym ciągu atakuje Ostrołękę. Podkreślić należy pełną brawury działalność marynarzy na tym odcinku”, a także w rozkazie operacyjnym generała Bolesława Roji: „Dziś nieprzyjaciel mimo kilkakrotnych ataków wszędzie odparty, przy czym szczególnym męstwem wyróżnił się batalion morski oraz część kawalerii …”. O 2 Batalionie Morskim czytamy w rozkazie generała Lucjana Żeligowskiego: „Za utrzymanie przyczółka mostowego Złotoria – Żółtki i brawurowe pięciokrotne odparcie ataków nieprzyjaciela wyrażam swe uznanie kapitanowi Mohuczemu, oficerom, podoficerom i marynarzom i liczę na to, że 2 batalion morski nie zawiedzie mnie nigdy i nadal będzie bohatersko odpierał nawałę bolszewicką”. Chwałę pułkowi przyniosły bohaterskie boje pod Zabielem, Nową Wsią, Suskiem i Ćwiklinem. Pułk Morski został rozwiązany jesienią 1920 roku.

Zdaniem historyków wojskowości, w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 łącznie wzięło udział 3671 marynarzy, z czego w „Operacji Warszawskiej” 2201, zaś w samej Bitwie Warszawskiej 1585.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *