Dodatkowe pieniądze na program MIECZNIK

Print Friendly, PDF & Email
Wszystkie fregaty budowane w ramach programu Miecznik dzięki podpisanemu aneksowi będą miały pełen zestaw uzbrojenia i wyposażenia, umożliwiający im działanie we wszystkich zaplanowanych domenach. / Zdjęcie: AU MON
Wszystkie fregaty budowane w ramach programu Miecznik dzięki podpisanemu aneksowi będą miały pełen zestaw uzbrojenia i wyposażenia, umożliwiający im działanie we wszystkich zaplanowanych domenach. / Zdjęcie: AU MON

Agencja Uzbrojenia MON podała do wiadomości podpisanie kolejnego aneksu do umowy zawartej w 27 lipca 2021 na zaprojektowanie i dostarczenie do Marynarki Wojennej trzech fregat wielozadaniowych w programie Miecznik. Najnowszy aneks powoduje wzrost łącznej wartości umowy do ok. 14,8 mld PLN brutto. Dzięki aneksowi możliwe będzie wyposażenie i uzbrojenie dwóch kolejnych okrętów seryjnych na poziomie tożsamym z okrętem prototypowym.

Dodatkowe środki mają pozwolić na dostarczenie wszystkim trzem okrętom wojennym z pełnego wyposażenia zgodnie z przyjętym harmonogramem dostaw do 2031. Najnowszy komunikat ujawnił przy okazji nie podawane wcześniej koszty programu Miecznik. W przestrzeni medialnej pojawiała się kwota 8 mld PLN. Jak się okazało kwota doposarzenia fregat wielozadaniowych była znacząco niedoszacowana. Nowy neks uwzględnia wzrost inflacyjny i gwarantuje odpowiednie wyposażenie wszystkich jednostek.

Nieznany jest dokładny zestaw wyposażenia fregat, który będzie zależał od wniosków z badań prototypowego Miecznika. Aneks zakłada jednak, że okręty nr 2 i nr 3 zostaną doposażone w 76-mm armatę morską Leonardo Super Rapid Strales, wyrzutnie pionowe Mk 41 (z maksymalnie 32 komorami), system rakietowy Sea Ceptor z pociskami rodziny CAMM, wielofunkcyjne stacje radiolokacyjne serii SM400 z antenami ścianowymi i radary serii NS50 z anteną obrotową. Doposażenie obejmie również środki walki elektronicznej i systemy identyfikacji swój-obcy.

Dzięki takiemu wyposażeniu fregaty będą należały do jednych z najlepszych w swojej klasie.

Okręty dla Marynarki Wojennej są budowane przez Konsorcjum PGZ-Miecznik przy współpracy z partnerem zagranicznym w postaci brytyjskiej Babcock International Group i Thales UK. Budowa jednostek ma się odbywać w tzw. wariancie kaskadowym, by ujednolicić wyposażenie wszystkich 3 okrętów. Budowa pierwszego Miecznika została zapoczątkowana 16 sierpnia br.

Miejmy tylko nadzieję iż nie będzie znaczących zastojów w budowie tych jednostek i okręty te wejdą do służby zgodnie z przyjętych harmonogramem.

Źródło: Agencja ALTAIR

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *