Atomowy okręt podwodny Kazań wystrzelił rakietę Kalibr

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny o napędzie atomowym Kazań. Na zdjęciu zasłonięta śruba napędowa okrętu. Zdjęcie: Alexander Ryumin / TASS
Okręt podwodny o napędzie atomowym Kazań. Na zdjęciu zasłonięta śruba napędowa okrętu. Zdjęcie: Alexander Ryumin / TASS

Jak podała flota rosyjska, Kazań strategiczny atomowy okręt podwodny wyposażony w rakiety kierowane (SSGN) Floty Północnej wystrzelił rakietę manewrującą Kalibr w cel przybrzeżny na poligonie Chizha w obwodzie archangielskim.

Wielofunkcyjny okręt podwodny o napędzie atomowym Kazań wystrzelił rakietę manewrującą Kalibr w cel przybrzeżny w ramach zaplanowanego szkolenia bojowego. Załoga okrętu podwodnego przeprowadziła ćwiczenie z pozycji zanurzonej na poligonie bojowym Floty Północnej na Morzu Barentsa. Pocisk został wystrzelono na poligonie Chizha w obwodzie archangielskim.

– głosi komunikat floty.

Przeprowadzona kontrola potwierdziła wymaganą celność trafień oraz parametry lotne i techniczne.

Załoga wykazała się wysokim profesjonalizmem i umiejętnościami

– powiedział dowódca Floty Północnej wiceadmirał Konstantin Kabantsow.

Kazań projektu 995M typu Yasen dołączył do floty Północnej w maju 2021 roku. Jest to okręt podwodny czwartej generacji o obniżonym poziomie pola akustycznego. Okręt podwodny uzbrojony jest w precyzyjne rakiety dalekiego zasięgu, zdolne niszczyć cele lądowe, morskie i podwodne.

Ciekawostka

Koszt budowy pierwszej jednostki Siewierodwińsk wyniósł 50 mld. rubli. Za taką sumę można wybudować 2 okręty projektu 955. Drugi okręt – Kazań – miał kosztować ponad 2 razy więcej – bo ok. 110 mld. rubli. Są to więc jedne z najdroższych jednostek zbudowanych w Rosji.

Źródło: tass.com

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *