Atomowy okręt podwodny francuskiej marynarki wojennej Le Terrible w suchym doku

Print Friendly, PDF & Email
Atomowy okręt podwodny francuskiej marynarki wojennej klasy Triomphant (SSBN) Le Terrible w drodze do doku 8 w bazie morskiej w Breście. / Zdjęcie: Naval Group
Atomowy okręt podwodny francuskiej marynarki wojennej klasy Triomphant (SSBN) Le Terrible w drodze do doku 8 w bazie morskiej w Breście. / Zdjęcie: Naval Group

Według komunikatu prasowego opublikowanego 8 stycznia 2021 roku atomowy okręt podwodny klasy Triomphant (SSBN) Le Terrible francuskiej marynarki wojennej przybył do suchego doku 8 bazy morskiej w Brest, aby kontynuować zaplanowany remont (FCD). Będzie to pierwszy FCD dla Le Terrible i będzie wymagał aż 14 miesięcy pracy by wykonać wszystkie zaplanowane prace konserwacyjne i remontowe. Dzięki remontowi okręt będzie mógł kontynuować służbę bez większych przerw przez ok. 10 lat.

Prace FCD (Full Cycle Docking) dla SSBN Le Terrible rozpoczęły się w bazie operacyjnej l’Ile Longue od dwóch głównych operacji przygotowawczych: usunięcia uzbrojenia i elementów paliwowych z reaktora jądrowego. SSBN przejdzie teraz poważne prace konserwacyjne i modernizacyjne w doku 8 w bazie morskiej w Breście w celu przywrócenia pełnego potencjału operacyjnego na najbliższe 10 lat.

Jako główny wykonawca projektu, Naval Group jest oficjalnie odpowiedzialna od początku listopada 2020 r. SSF (Fleet Support Service) za utrzymanie floty francuskiej marynarki wojennej w stanie operacyjnym.

Główne prace do wykonania to konserwacja kadłuba i jego konstrukcji, wymiana prętów paliwowych i konserwacja napędu, modernizacja mediów związanych z życiem załogi na pokładzie, wyposażenie okrętu w system broni odstraszającej (SAD), aktualizacja systemów sterowania.

Ponadto w różnych instalacjach zostanie wprowadzonych 300 modyfikacji w celu poprawy kontroli i wydajności SSBN.

Prace te potrwają około 14 miesięcy, a następnie okręt podwodny powróci do swojej bazy operacyjnej, aby załadować rdzeń reaktora, uruchomić instalacje i przeprowadzić próby morskie przed powrotem do pełnej służby operacyjnej.

Le Terrible to strategiczny atomowy okręt podwodny klasy Triomphant, będący na wyposażeniu francuskiej marynarki wojennej. Okręt został zwodowany 21 marca 2008 r. Cztery okręty podwodne z pociskami balistycznymi typu Le Triomphant (SSBN) są obecnie w służbie francuskiej marynarki wojennej. Okręty te mają 138 metrów długości i 12,5 metra szerokości i mogą poruszać się z prędkością ponad 25 węzłów w zanurzeniu. Mogą pozostać pod wodą przez około 60 dni. Okręty są uzbrojone w pociski przeciwokrętowe, pociski balistyczne (SLBM) i torpedy.

Źródło: World Defence News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *