Noworoczne rozprowadzenie do zajęć w gdyńskiej Flotylli

W 3 Flotylli Okrętów odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy-2024. Tradycyjnie uroczystość, w asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, rozpoczęła się od podniesienia flagi państwowej i bandery wojennej na okrętach zacumowanych w Porcie Wojennym Gdynia.

W noworocznym rozprowadzeniu do zajęć, uczestniczyły pododdziały ze wszystkich jednostek podległych dowódcy 3 Flotylli Okrętów oraz zaproszeni goście m. in. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera,  Inspektor Marynarki Wojennej wiceadmirał Jarosław Ziemiański, a także dowódcy i komendanci jednostek wojskowych oraz instytucji garnizonu Gdynia.

Dowódca 3 Flotylli Okrętów kontradmirał Andrzej Ogrodnik, w swoim przemówieniu podsumował miniony rok szkoleniowy, podkreślając, że wszystkie, licznie postawione przed Flotyllą zadania zostały zrealizowane. Dowódca podziękował całemu stanowi osobowemu za rzetelne podejście do służby, zaznaczając, że nadchodzący rok zapowiada się równie intensywnie co mijający i wierzy, że wspólnie podołamy postawionym nam zadaniom.

Dalsza część inauguracji roku szkoleniowego odbyła się w sali widowiskowej Klubu 3 Flotylli Okrętów. W jej trakcie zaprezentowany został film autorstwa st. chor. szt. mar. Piotra Leoniaka podsumowujący realizowane zadania, Dowódca Flotylli zaprezentował w liczbach minione przedsięwzięcia zaznaczając, że za tym wielkim wysiłkiem stoją LUDZIE, marynarze 3 Flotylli Okrętów, a nadchodzący 2024 rok będzie okresem inwestowania w rozwój i wyszkolenie każdego marynarza. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia dla podoficera roku 2023 Dowództwa 3 Flotylli Okrętów oraz podoficera i marynarza roku 2023 związku taktycznego. Akty mianowania otrzymali żołnierze awansowani na wyższe stopnie wojskowe, a żołnierze utrzymujący najwyższy stopień sprawności fizycznej uhonorowani zostali Wojskowymi Odznakami Sprawności Fizycznej.

Tradycyjnie, w ramach inauguracji roku szkoleniowego, nie zabrakło części dydaktycznej. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, minister Jacek Siewiera  zaprezentował wykład i otworzył dyskusję na temat: „Bezpieczeństwo narodowe państwa w aspekcie obecnej sytuacji geopolitycznej z uwzględnieniem roli Marynarki Wojennej RP”. Dziekan Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej dr hab. inż. Marek Przyborski, wygłosił wykład nt. „Czy nowoczesne technologie podniosą świadomość sytuacyjną na współczesnym polu walki?”.

Źródło: Wojsko Polskie