Atak na podwodną infrastrukturę Finlandii

Print Friendly, PDF & Email
Zdjęcie ilustracyjne. / Zdjęcie: Szwedzka Straż Przybrzeżna
Zdjęcie ilustracyjne. / Zdjęcie: Szwedzka Straż Przybrzeżna

Według informacji opublikowanych przez administrację fińską 10 października 2023 r. fińska infrastruktura podwodna doznała znacznych zniszczeń, co budzi obawy o potencjalne działania wojenne na dnie morskim.

Uważa się, że uszkodzenia, które dotknęły zarówno gazociąg Balticconnector, jak i kabel do transmisji danych, zostały spowodowane działaniami zewnętrznymi. Dokładna przyczyna jest nadal badana. Fińscy przywódcy polityczni są na bieżąco informowani o sytuacji od wykrycia szkód 8 października 2023 r.

Wstępna analiza tego zdarzenia pokazuje iż za awarią infrastruktury krytycznej stoją czynniki zewnętrzne.

W niedzielę rurociąg został zamknięty, bo wykryto wyciek gazu, chwilę wcześniej Norweska Agencja Badań Geologicznych NORSAR wykryła “prawdopodobną eksplozję” wzdłuż fińskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Oszacowano, że możliwa eksplozja miała magnitudę 1,0.

Norweska Agencja Badań Geologicznych NORSAR podała w komunikacie, że w niedzielę około godz. 1:20 czasu lokalnego wykryto prawdopodobną eksplozję wzdłuż fińskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. “Eksplozję wykryto na stacjach w Finlandii” – dodano.

Działania dywersyjne na dnie morskim

Wojna na dnie morskim, często nazywana wojną podwodną, ​​to strategiczna walka i obrona zagrożeń pod powierzchnią akwenów morskich. W obliczu rosnącej zależności świata od infrastruktury podwodnej, takiej jak kable komunikacyjne i rurociągi, ochrona tych obiektów staje się wręcz nieunikniona.

Niedawne incydenty, takie jak ten z podwodną infrastrukturą Finlandii, uwypuklają potencjalne konsekwencje dla polityki i bezpieczeństwa szkód lub naruszeń tych krytycznych zasobów.

Takie zagrożenia mogą wynikać ze strony wrogich sobie narodów lub podmiotów niepaństwowych, których celem jest zakłócenie komunikacji, dostaw energii lub zebranie danych wywiadowczych. Aby stawić czoła tym wyzwaniom, kraje współpracują z sąsiadami i tworzą sojusze.

Wraz z rozwojem technologii nowoczesne marynarki wojenne wykorzystują zaawansowane podwodne drony, czujniki i sprzęt do monitorowania, ochrony i zwalczania zagrożeń głębinowych. W przyszłości działań wojennych na dnie morskim prawdopodobnie nastąpi wzrost postępu technologicznego i strategii, wyznaczając nowy wymiar działań wojennych na morzu.

Źródło: Navy Recognition

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *