Konkurs pt. HISTORIA może być ciekawa – „Bez retuszu”

Print Friendly, PDF & Email
Bez retuszu 
Władysław Cehak
Bez retuszu Władysław Cehak

Zapraszamy uczniów oraz nauczycieli do wzięcia udziału w konkursie historyczno – marynistycznym, w którym do zdobycia są trzy książki Władysława Cehaka pt. „BEZ RETUSZU” ufundowane przez Wydawnictwo Rebis.

Konkurs Organizowany jest przez witrynę internetową Okręty Podwodne Świata (www.okretypodwodne.edu.pl) oraz Wydawnictwo Rebis (www.rebis.com.pl).

Aby zabrać udział w konkursie należy odpowiedzieć na 3 pytania konkursowe umieszczone na stronie internetowej www.okretypodwodne.edu.pl.

Wśród tych, którzy odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania, rozlosujemy wspomniane nagrody.

Organizatorzy:
Okręty Podwodne Świata, Wydawnictwo Rebis oraz Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek

KONKURS ZAKOŃCZONY


OPIS KSIĄŻKI:

Poruszające świadectwo okrutnego świata łagrów i sowieckiej rzeczywistości

Wrzesień 1939 roku. Andrzej Krasicki, pełniący służbę jako obserwator w samolocie Karaś, bierze udział w walkach z niemieckimi siłami powietrznymi. Zestrzelony przez messerschmitty, doznaje poważnych ran i trafia do szpitala w Tarnopolu. Jest świadkiem zajęcia miasta przez Armię Czerwoną. Sowieci, z NKWD na czele, wprowadzają na okupowanych ziemiach własne brutalne i bezwzględne porządki. Andrzej po dojściu do zdrowia przedostaje się do zniszczonego Lwowa, a potem wraz z przyjacielem usiłuje uciec na Węgry. Na granicy zostaje jednak schwytany przez patrol sowiecki i trafia najpierw do więzienia, a potem, w grudniu 1940 roku, do łagru w Kraju Krasnojarskim.

Postać Andrzeja Krasickiego to alter ego autora, który opisuje w tej wstrząsającej książce własne doświadczenia i przeżycia. Świat łagrów – pełen głodu, okrucieństwa, śmierci – i sowiecka rzeczywistość zostały przedstawione bez ozdobników, naturalistycznie, ze wszystkimi przerażającymi szczegółami Nie jest to jednak tylko kronikarski zapis wydarzeń. Dzięki ukazaniu szerszego tła wypadków i wprowadzeniu oryginalnych autorskich refleksji ta autobiografia przeradza się w poruszające, po­głębione świadectwo okrutnych czasów. Władysław Cehak (1919–2007) był pilotem, uczestnikiem kampanii wrześniowej. Ciężko ranny dostał się do niewoli sowieckiej i był więziony aż do roku 1946. Po powrocie do Polski studiował na Politechnice Wrocławskiej, a następnie pracował jako inżynier. Na początku lat 70. ubiegłego wieku przedostał się na Zachód i od 1975 roku żył w USA. Tam też napisał swoje wspomnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *