Konkurs pt. HISTORIA może być ciekawa – „Cel Tirpitz”

Print Friendly, PDF & Email

Zapraszamy do kolejnego konkursu z cyklu „Historia może być ciekawa”, w którym do wygrania są książki Patricka Bishopa  pt. „Cel Tirpitz”.

Cel Tirpitz 
Patrick Bishop
Cel Tirpitz Patrick Bishop

Konkurs Organizowany jest przez witrynę internetową Okręty Podwodne Świata (www.okretypodwodne.edu.pl) oraz Wydawnictwo Rebis (www.rebis.com.pl).

Aby zabrać udział w konkursie należy odpowiedzieć na 3 pytania konkursowe umieszczone na stronie internetowej www.okretypodwodne.edu.pl.

Wśród tych, którzy odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania, rozlosujemy wspomniane nagrody.

Organizatorzy:
Okręty Podwodne Świata, Wydawnictwo Rebis oraz Liceum Ogólnokształcące Sióstr Salezjanek

KONKURS ZAKOŃCZONY


OPIS KSIĄŻKI:

Historia kolejnych prób zatopienia Tirpitza, który byłdumą marynarki wojennej Adolfa Hitlera

Jeden pancernik.

Dwadzieścia cztery misje, by go zatopić.

Setki dramatów.

Historia kolejnych prób zatopienia Tirpitza jest niezwykła, a Bishop używa całego swego nieprzeciętnego talentu literackiego i historycznego, by oddać pełnię jej dramatyzmu.

– Max Hastings, „Sunday Times”

Wspaniała wojenna historia, pełna podziwu dla żołnierzy, którzy w końcu zatopili Tirpitza, ale zarazem oddająca honor odważnej załodze pancernika. Autor bestsellerowych książek o lotnictwie udowadnia, że równie pewnie czuje się w tematyce marynistycznej, a Cel Tirptz powinien przyciągnąć kolejną flotę fanów do armii miłośników jego talentu.

– „Sunday Telegraph”

Elegancko napisana i wyczerpująco zbadana historia oddająca hołd wszystkim bohaterom tego stosunkowo mało znanego rozdziału walk na morzu.

– „Daily Telegraph”

Tirpitz był dumą marynarki wojennej Adolfa Hitlera, wraz z bliźniaczym Bismarckiem największym okrętem w historii Kriegsmarine. Dla Churchilla był „bestią”, nieustannym zagrożeniem dla brytyjskich szlaków zaopatrzeniowych i arktycznych konwojów, samą swoją obecnością w norweskich fiordach wiążąc na północy dużą część Royal Navy. Jego załoga wierzyła, że pancernik jest nie do pokonania, że wytrzyma uderzenie każdej torpedy i bomby.

Tirpitz nieprzerwanie niepokoił brytyjskich strategów. Zatrważająca perspektywa, że mógłby mieć bazę na atlantyckim wybrzeżu Francji, doprowadziła do brawurowego ataku komandosów na port Saint-Nazaire. Nieustannie zastanawiano się, jak posłać pancernik na dno. Od początku Tirpitz był celem ciężkich nalotów, ale bomby i torpedy były nieskuteczne. Brak efektów zmuszał do opracowywania planów z użyciem broni niekonwencjonalnej: „żywych torped” i miniaturowych okrętów podwodnych. Śmiałe ataki okupione dużymi stratami unieruchomiły Tirpitza, ale tylko tymczasowo.

Dopiero lancastery (m.in. słynnego 617. Dywizjonu „Dambusters”)  podpułkownika Jamesa „Williego” Taita, w serii nalotów, które do granic sprawdzały ludzką wytrzymałość, umiejętności i odwagę, doprowadziły do zatopienia okrętu.

Barwna, wnikliwa, pełna dramatycznych losów i zdarzeń książka Cel Tirpitz należy do opowieści wojennych najwyższego lotu.Patrick Bishop przez ponad dwadzieścia lat był korespondentem wojennym. Karierę rozpoczął w 1982 roku, podczas wojny o Falklady, i od tego momentu relacjonował w zasadzie wszystkie ważniejsze konflikty zbrojne na świecie. Oprócz Chłopców z bombowców Celu: Tirpitz wydał jeszcze m.in. doskonale przyjętą bestsellerową monografię Fighter Boys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *