Francuskie atomowe okręty uderzeniowe w stanie podniesionej gotowości

Print Friendly, PDF & Email
Francuski uderzeniowy atomowy okręt podwodny  La Temeraire. / Zdjęcie: commons.wikimedia.org
Francuski uderzeniowy atomowy okręt podwodny La Temeraire. / Zdjęcie: commons.wikimedia.org

Prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydował się na podniesienie poziomu gotowości atomowych sił strategicznych. Obok patroli samolotów Rafale oznacza to opuszczenie przez francuskie atomowe uderzeniowe okręty podwodne macierzystego portu, aby – w przypadku ataku nuklearnego – nie zostały w nim zniszczone.

Tym samym prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydował o podniesieniu poziomu gotowości bojowej nuklearnych sił odstraszania. Jest to reakcja na zaatakowanie przez Rosję Ukrainy, jednak nie jest znana dokładna data podjęcia tej decyzji. Wyższy poziom gotowości oznacza, że patrole bojowe realizują nie dwa, ale trzy (z czterech dostępnych) atomowe okręty podwodne, wyposażone w atomowe pociski balistyczne. Okręty opuściły swoją bazę na półwyspie Île Longue.

Francja jest mocarstwem atomowym, ale nie dysponuje klasycznym zestawem odstraszania, znanym jako triada atomowa. Triadę tworzą stacjonujące na lądzie rakiety atomowe, głowice przenoszone przez samoloty strategiczne (w bombach i pociskach o zróżnicowanym zasięgu), a także pociski z głowicami nuklearnymi, przenoszone przez okręty podwodne.

Francuskie uderzeniowe okrety podwodne:

  • Le Triomphant – rozpoczęcie budowy 9 czerwca 1989, wodowanie 26 marca 1994, wejście do służby 21 marca 1997.
  • Le Téméraire – rozpoczęcie budowy 18 grudnia 1993, wodowanie 21 stycznia 1998, wejście do służby 23 grudnia 1999.
  • Le Vigilant – rozpoczęcie budowy 1997, wodowanie 2003, wejście do służby 2004.
  • Le Terrible – rozpoczęcie budowy 24 października 2000, wodowanie 21 marca 2008, wejście do służby 20 września 2010.

Co to jest triada nuklearna?

Jak sama nazwa wskazuje, to trzy komponenty składające się na arsenał jądrowy: lądowy, powietrzny i morski. Ten pierwszy to międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM) wystrzeliwane z silosów lub wyrzutni mobilnych. Ten drugi to bombowce strategiczne przenoszące broń atomową (pociski manewrujące, bomby grawitacyjne). Trzecia część triady to SLBM (submarine-launched ballistic missile), czyli pociski balistyczne wystrzeliwane z atomowych okrętów podwodnych.

Źródło: tech.wp.pl,

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *