Niemcy testują broń laserową na Morzu Bałtyckim

Print Friendly, PDF & Email
Fregata typu Baden-Württemberg niemieckiej marynarki wojennej Sachsen Anhalt. / Zdjęcie: MBDA
Fregata typu Baden-Württemberg niemieckiej marynarki wojennej Sachsen Anhalt. / Zdjęcie: MBDA

Według informacji opublikowanych na twitterze przez MBDA 4 lipca 2022 r. fregata typu Badenia-Wirtembergia należąca do marynarki niemieckiej Sachsen Anhalt po raz pierwszy przetestowała broń laserową na Morzu Bałtyckim.

Spółka joint venture (ARGE) obejmująca MBDA Deutschland i Rheinmetall Waffe Munition została utworzona w 2021 r. w celu budowy, integracji i wsparcia dla testowania demonstratora broni laserowej w środowisku morskim. MBDA Germany była odpowiedzialna za śledzenie, konsolę sterowania i połączenie demonstratora broni laserowej z systemem dowodzenia i kontroli. Z drugiej strony Rheinmetall odpowiadał za stanowisko broni laserowej, system naprowadzania wiązki oraz chłodzenie i integrację demonstratora broni laserowej z kontenerem w którym jest umieszczone źródło lasera.

Matynarka Wojenna Niemiec jest kolejnym krajem, który prowadzi zaawansowane prace projektowe nad bronią laserową. Test takiego uzbrojenia dowodzi iż niemiecki przemysł zbrojeniowy może niedługo zaoferować marynarce wojennej nowe uzbrojenie, które może być bardzo efektywne zarówno w zwalczaniu wrogich pocisków jak i ataku wrogich okrętów wojennych.

Fregata Sachsen-Anhalt

Sachsen-Anhalt (F224) to trzeci okręt typu Badenia-Wirtembergia niemieckiej marynarki wojennej. Sachsen-Anhalt został zaprojektowany i zbudowany przez ARGE F125, spółkę joint venture Thyssen-Krupp i Lürssen. Okręty te są przeznaczone przede wszystkim do operacji stabilizacji morskiej o małej i średniej intensywności, gdzie mają zapewniać taktyczne wsparcie ogniowe na morzu, kontrolę asymetrycznego zagrożenia na morzu oraz wsparcie sił specjalnych. Ich załoga składa się średnio ze 150 marynarzy, choć może się to zmienić w zależności od misji.

Fregaty typu Baden-Württemberg wyposażone są w dziesięć dział do obrony przed celami powietrznymi i nawodnymi. Jednostki są również uzbrojone w broń nieśmiercionośną, taką jak armatki wodne i reflektory do nieprowokacyjnego odstraszania i obrony. Poza możliwościami, które mogą zapewnić śmigłowce okrętowe, czujniki do zwalczania okrętów podwodnych nie zostały zintegrowane w pełni z systemami okrętowymi, zdolności obrony powietrznej okrętu są ograniczone do systemów obrony punktowej stosunkowo krótkiego zasięgu.

Przeczytaj też:

Torpeda na Zatoce Puckiej

US Navy testuje tajną technologię u wybrzeży Kalifornii

Zatrzymano chiński statek, który mógł plądrować wraki brytyjskich okrętów

CCF#12 – Tallin, Estonia

Powrót do programu ORKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *