Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Print Friendly, PDF & Email
Zdjęcie: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3FO

1 września br. (czwartek) na Westerplatte, z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz żołnierzy, kombatantów i harcerzy odbyły się uroczystości związane z obchodami 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Główna część uroczystości państwowych, rozpoczęła się przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4.45, gdzie jak co roku zostały włączone syreny alarmowe, które nawiązują do rozpoczęcia Niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku.

83 lata temu Niemcy rozpoczęły najtragiczniejszą i najbardziej krwawą wojnę w historii ludzkości. Dziś szczególnie czcimy tych, którzy jako pierwsi dali odpór nawale niemieckiej – bohaterów Westerplatte

– powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Szczególnym momentem obchodów było zapalenie Znicza Pokoleń przez kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy.

Podczas uroczystości Prezydent RP, Andrzej Duda, wręczył notę identyfikacyjną rodzinie poległego obrońcy Westerplatte, st. legionisty Zygmunta Zięby, którego szczątki zostały znalezione podczas wykopalisk archeologicznych.

Po raz kolejny od dziesięcioleci o poranku 1 września spotykamy się tutaj na Westerplatte. My, Polacy i nasi goście bardzo często, zwłaszcza w ostatnich latach, spotykamy się po to, by wspomnieć, upamiętnić, oddać hołd pomordowanym i poległym, a także po raz kolejny ostrzec świat, by już nigdy nie powtórzyło się to, co było najstraszliwszym kataklizmem XX wieku, II wojna światowa

– powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił także, że dla każdego Polaka Westerplatte jest jednoznacznym symbolem oddania Ojczyźnie, niezłomności i wielkiego ducha, który jest symbolem polskiego żołnierza.

Po odczytaniu Apelu Pamięci bohaterstwo obrońców Ojczyzny zostało uczczone salutem armatnim. Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte zakończyła wspólna modlitwa oraz ceremonia złożenia wieńca od narodu przez delegacje żołnierzy Wojska Polskiego pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. Uroczystości towarzyszył odegrany skomponowany przez Wojsko Polskie, Marsz Bohaterów Westerplatte. W uroczystościach uczestniczyli m. in. Szef Sztabu Generalnego WP generał Rajmund T. Andrzejczak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika oraz dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec.

***

83 lata temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne o godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte.

Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało około 200 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych – na około 120.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Przeczytaj też:

Holenderski program wymiany okrętów podwodnych na ukończeni

Niedaleko Lubeki odnaleziono wrak hanzeatyckiego statku z XVII w.

Ostatnie zdjęcia rosyjskiego krążownika

Wypłynął rosyjski okręt szpiegowski Jantar

Pożar na francuskim okręcie podwodnym o napędzie nuklearnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *