HMS Anson piąty okręt podwodny typu Astute w Royal Navy

HMS Anson dołączył do Royal Navy podczas ceremonii w Barrow w Wielkiej Brytanii. / Zdjęcie: Brytyjska Marynarka Wojenna

Brytyjska Marynarka Wojenna (RN) wzbogaciła się o piąty z siedmiu atomowych okrętów podwodnych typu Astute, HMS Anson. Przyjęcie okrętu do floty nastąpiła w stoczni BAE Systems w Cumbrii w Anglii.

W wydarzeniu wzięli udział brytyjski premier Boris Johnson, sekretarz obrony Ben Wallace, australijski wicepremier Richard Marles oraz Julie Weale.

Okręt podwodny pozostanie w Barrow jeszcze przez kilka tygodni, aby przejść ostateczna testy. Po zakończeniu testów i wprowadzeniu wymaganych poprawek w swoich systemach, HMS Anson wyruszy do swojego portu macierzystego, HM Naval Base Clyde, w Faslane, aby przygotować się do prób morskich.

Ochrzczony w 2020 roku Anson został zbudowany za sumę 1,3 miliarda funtów. Budowa okrętu zajęła ponad 11 lat. W pracach brało udział około 10 000 osób z 400 firm z całego kraju. Okręt podwodny jest zasilany przez reaktor jądrowy Rolls-Royce, który pozwoli jednostce pływać przez 25 lat bez uzupełniania paliwa.

Podczas przekazywania okrętu Johnson i Wallace ujawnili również, że załogi Royal Australian Navy (RAN) przejdą szkolenie na pokładzie nowo oddanego do użytku okrętu podwodnego typu Astute. Szkolenie to jest częścią trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS, zawartego między rządami Australii, Wielkiej Brytanii i USA.

Johnson powiedział:

Od Oceanu Spokojnego po Morze Bałtyckie nasze okręty podwodne chronią interesy Wielkiej Brytanii i naszych sojuszników przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, a rozmieszczenie australijskich okrętów podwodnych wraz z naszymi brytyjskimi załogami uosabia siłę partnerstwa AUKUS.

– powiedział premier Boris Johnson

Wysiłki mają na celu wzmocnienie więzi obronnych i promowanie stabilności w regionie Indo-Pacyfiku.

Dzisiejsze ogłoszenie o szkoleniu australijskich okrętów podwodnych na pokładzie HMS Anson mówi wszystko o naszych przyszłych planach budowy partnerstwa AUKUS. Pokazana technologia, możliwości i zabójcza skuteczność są naprawdę imponujące, a Australia nie może się doczekać postępu naszych rozmów w ramach partnerstwa AUKUS.

– powiedział wicepremier Richard Marles

Źródło: naval-technology.com

83. rocznica zbrojnej agresji ZSRR na Polskę

Tajemnicze obiekty znalezione na plażach Morza Czarnego