HMAS Toowoomba testuje nowe rakiety ESSM

Fregata RAN HMAS Toowoomba wystrzeliwuje ESSM podczas okresu przygotowawczego u wybrzeży Australii Zachodniej. Źródło: Royal Australian Navy/© Commonwealth of Australia, Department of Defense.

Piąta fregata typu Anzac, należąca do Królewskiej Marynarki Wojennej Australii (RAN), HMAS Toowoomba, z powodzeniem przeprowadziła próbny start rakiety Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM). Pocisk został wystrzelony podczas niedawnych ćwiczeń u wybrzeży Australii Zachodniej.

To pierwszy raz, kiedy HMAS Toowoomba przetestował pocisk ESSM po otrzymaniu aktualizacji w ramach programu Anzac Midlife Capability Assurance Program (AMCAP). W ramach ostatnich działań RAN ocenił i potwierdził wydajność i możliwości pokładowych systemów bojowych Toowoomby. Zapewnił także gotowość operacyjną okrętu wojennego typu Anzac.

Celem wystrzelenia ESSM przez fregatę Toowoomba była weryfikacja wydajności systemu bojowego w wykrywaniu, śledzeniu i atakowaniu celów manewrujących na morzu. Bezpieczne i pomyślne wykonanie tego strzału wymagało synchronizacji wielu elementów okrętu, w tym działu elektrycznego uzbrojenia, operatorów systemów bojowych, oficerów wojennych i zespołu nawigacyjnego.

– powiedział, oficer inżynierii broni elektrycznej, dowódca porucznik Kieran Davis z HMAS Toowoomba.

Dzięki połączonym wysiłkom załogi okrętu udało nam się skutecznie wystrzelić ESSM i przechwycić zamierzony cel. 18-miesięczny program modernizacji fregaty Toowoomby, który został zakończony w kwietniu ubiegłego roku, obejmował przede wszystkim wymaganą konserwację, a także modernizację różnych systemów okrętu, w tym systemu radarowego i systemów łączności. HMAS Toowoomba jest jedną z pięciu fregat typu Anzac, które otrzymały zmodernizowany system AMCAP w celu zwiększenia ogólnych możliwości floty RAN.

Podobny program modernizacji zdolności w średnim okresie eksploatacji dla HMAS Arunta został zakończony w czerwcu 2019 r . Był to pierwszy okręt wojenny, który ukończył AMCAP. W marcu 2020 r. , kilka miesięcy po zakończeniu programu modernizacji, Arunta przeszła również szkolenie w zakresie wystrzeliwania rakiet ESSM.

Źródło: Naval Technology

Rozpoczęcie projektu LIFE-SEADETECT kierowanego przez Naval Group na rzecz ochrony waleni

Lotniskowiec USS Nimitz prowadzi ćwiczenia z Marynarką Wojenna Korei Południowej

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott