Wszyscy obrońcy Wyspy Węży zginęli

Wyspy Węży broniło trzynastu pograniczników. / Zdjęcie: Twitter, fot: MSZ Ukrainy
Wyspy Węży broniło trzynastu pograniczników. / Zdjęcie: Twitter, fot: MSZ Ukrainy

Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w odległości blisko 50 km od wybrzeża Ukrainy, została wczoraj zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej oraz przez lotnictwo. Cały 13-osobowy kontyngent ukraińskich żołnierzy broniący wyspy został zabity w wyniku intensywnego ostrzału. W sieci pojawiło się nagranie pochodzące z momentu, w którym Rosjanie wysuwali ultimatum wobec obrońców. Odpowiedź Ukraińców obiegła sieć, a ich słowa przejdą do historii.

Po ostrzale okupantów infrastruktura na wyspie została zniszczona. Według dostępnych informacji Wyspa Węży została zdobyta. (…) Wróg dzisiaj wielokrotnie próbował na próżno zastraszyć ukraińskich obrońców na wyspie żądaniami poddania się. Straż graniczna i siły zbrojne dzielnie się bronili.

– tak brzmiały wczoraj pierwsze informacje podawane przez Państwową Służbę Graniczną.

Zełenski: bohatersko zginęli, ale nie poddali się

Po ataku, w którym wzięło udział rosyjskie lotnictwo szturmowe, oraz okręty wojenne Floty Czarnomorskiej Moskwa i Wasilij Bykow, zginęli wszyscy ukraińscy pogranicznicy.

– Na naszej Wyspie Węży broniący jej “do końca” chłopcy, pogranicznicy bohatersko zginęli, ale nie poddali się. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni orderami Bohatera Ukrainy – poinformował w nocy Wołodymyr Zełenski. Niewielkiej wyspy broniło 13 pograniczników.

Ukraina ma od dziś swoje małe Termopile. To maleńka (700x600m) Wyspa Żmijowa, która nie ma żadnego znaczenia strategicznego dla toczonych przez Rosję działań zbrojnych. Po intensywnym ostrzale została dziś zrównana z ziemią, bo obecny na niej oddział ukraińskiej straży granicznej nie poddał się. Wszyscy zginęli, 13 osób” – napisał na Twitterze Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Przed ostrzałem powiedzieli jedno zdanie

Do sieci wyciekło nagranie dźwiękowe, na którym słychać wymianę zdań między żołnierzem rosyjskiej marynarki, a ukraińskim pogranicznikiem. Po odpowiedzi ze strony ukraińskich pograniczników rozpoczął się ostrzał.

“Z tej strony rosyjski okręt wojenny. Proponuję złożenie broni i poddanie się, aby uniknąć rozlewu krwi i niepotrzebnych ofiar. W przeciwnym razie zostaniecie zbombardowani” – groził rosyjski żołnierz.

Zobacz też:

Rosjanie zaatakowali Wyspę Węży na Morzu Czarnym

Rosyjskie manewry na Morzu Czarnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.