Ukraińcy uszkodzili korwetę Wielikij Ustiug

Rosyjska korweta Wielikij Ustiug. / Zdjęcie: mil.ru

Rosyjska korweta projektu 21631 typu „Bujan-M”, z widocznymi uszkodzeniami była holowana przez Rosjan na rzece Wołdze.

Zdjęcie uszkodzonego rosyjskiego okrętu wojennego zostało udostępnione publicznie na forum internetowym. Na fotografii można zobaczyć transport uszkodzonej rosyjskiej korwety projektu 21631 o kodzie Buyan-M. Okręt jest holowany i pchany na rzece Wołdze i nosi na sobie ślady uszkodzeń.

Transport korwety szlakami rzecznymi najprawdopodobniej jest spowodowany tym iż rosyjski przemysł stoczniowy nad Morzem Czarnym przestał być wydolny i trzeba się posiłkować stoczniami „rzecznymi” w głębi Rosji.

W kadłubie i nadbudówce okrętu znajduje się duża liczba uszkodzeń kadłuba. Ponadto na jednostce brakuje głównego radaru, który najpewniej został usunięty, aby ułatwić transport rzecznymi drogami wodnymi.

Na podstawie decyzji ministerstwa obrony Rosji, wszystkie rosyjskie okręty w strefie Morza Czarnego mają zamalowane napisy. Dlatego trudno jest jednoznacznie ocenić co to za jednostka. Natomiast na bazie dostępnych, wcześniejszych zdjęć z dużym prawdopodobieństwem można uznać, że chodzi o korwetę Wielikij Ustiug, która wcześniej miała numer kadłuba 651.

Jesto to kolejny wielki sukces Ukraińców, którym udało się wyeliminować następny rosyjski okręt wojenny. Naprawy takich jednostek są czasochłonne, więc w najbliższych tygodniach jak nie miesiącach nie powinniśmy zobaczyć tej korwety na Morzu Czarnym. Dodatkowym problemem dla Rosjan może być trudność w naprawie takiego okrętu dla stoczniowców „rzecznych”, którzy nie maja odpowiedniego doświadczenia z takimi jednostkami.

Należy pamiętać iz jest to w miarę nowa jednostka. Wielki Ustiug został zbudowany w Stoczni Zelenodolsk i oddany do użytku w 2014 roku. Charakteryzuje się on wypornością 950 ton, ma 74,1 m długości i 11 m szerokości. Maksymalna prędkość wynosi 25 węzłów, a zasięg 1500 mil. Jego załoga może liczyć 36 osób.

Źródło: wp.pl, defence24.pl

Przeczytaj też:

Ukraińcy zatopili supernowoczesną rosyjską korwetę

Rosjanie zatopili zardzewiałą korwetę Winnica

Egipska marynarka wojenna odbiera drugą korwetę ENS Port Said 976 klasy El Fateh

Europejska Korweta Patrolowa – PESCO

Korweta Gremyashchny i dwa okręty podwodne typu Warszawianka przybywają do Władywostoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *