Test prototypowej platformy Pharos HII na rzece Pascagoula

Prototypowa platforma Pharos HII jest holowana za małym statkiem na rzece Pascagoula podczas odzyskiwania Proteus LDUUV HII 8 czerwca 2022 r. / Zdjęcie: Huntington Ingalls Industries
Prototypowa platforma Pharos HII jest holowana za małym statkiem
na rzece Pascagoula podczas odzyskiwania Proteus LDUUV HII 8 czerwca 2022 r. / Zdjęcie: Huntington Ingalls Industries

Huntington Ingalls Industries (HII) zademonstrował możliwości umożliwiające okrętom wojennym odzyskiwanie bezzałogowych pojazdów podwodnych o dużej średnicy (LDUUV). Ta demonstracja, podczas której używano zbudowanych przez HII okrętów-transportowych i LDUUV, była częścią prac badawczo-rozwojowych między oddziałami Mission Technologies i Ingalls Shipbuilding HII, aby wspierać projekty sygnowane przez HII zajmujące się bezpieczeństwem narodowym.

Przeprowadzony na rzece Pascagoula test został przeprowadzony przy użyciu prototypowej platformy znanej jako Pharos i HII’s LDUUV Proteus. Test został przeprowadzony przez Advanced Technology Group firmy HII. Zbudowane przez HII jednostki typu San Antonio będą dodatkowo wyposażone w urządzenia do odzyskiwania operujących pojazdów podwodnych co ma znacząco wpłynąć na zdolności operacyjne wielu jednostek.

Prezes HII Ingalls Shipbuilding, Kari Wilkinson, stwierdził: „Firma HII jest zaangażowana w rozwój przyszłości rozproszonych operacji morskich i demonstruje zdolność do wspierania projektów związanych z pojazdami bezzałogowymi mogącymi być na wyposażeniu m.in., jednostek typu San Antonio.

Okręt desantowy typu San Antonio USS Fort Lauderdale (LPD 28) został zwodowany w marcu 2020 r. / Zdjęcie: Huntington Ingalls Industries
Okręt desantowy typu San Antonio USS Fort Lauderdale (LPD 28) został zwodowany w marcu 2020 r. / Zdjęcie: Huntington Ingalls Industries

Pharos ma rekonfigurowalną konstrukcję, która pasuje do kilku bezzałogowych pojazdów nawodnych i podwodnych. Projekt Pharos został dostarczony przez HII, a wspierany jest przez kilku partnerów.

Wstępne testy modelu zostały przeprowadzone przez US Navy i Uniwersytet Nowego Orleanu, podczas gdy Luizjana Metal Shark wyprodukowała prototypowe urządzenie. HII planuje przeprowadzić demonstracje na żywo z flotą w ciągu najbliższego roku i obecnie bada modyfikacje dla innych UUV. HII będzie analizowało wyników testów Pharos do dalszego udoskonalania platformy i koncepcji jej wykorzystania.

Przeczytaj też:

HII zbuduje dodatkowy niszczyciel US Flight Navy Arleigh Burke klasy III

Kolejny test pocisku hipersonicznego Tsirkon

Korea Południowa przeprowadza test rakiet balistycznych wariantu Hyunmoo 2B

Amerykańskie skrzydła nad europejskimi wodami czyli Amerykańskie lotnictwo morskie w I Wojnie Światowej

Rosyjskie manewry na Morzu Czarnym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *