Stocznia Swemasz ma rozpocząć budowę dwóch atomowych okrętów podwodnych

Rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym Projekt. / Zdjęcie: Sergei Bobylev / TASS
Rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym Projekt. / Zdjęcie: Sergei Bobylev / TASS

Stocznia Sewmasz na północnym zachodzie Rosji ma rozpocząć budowę ulepszonych strategicznych okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym projektu 955A (Borei-A) Dmitry Donskoi i Knyaz Potyomkin w maju tego roku, poinformowała w piątek agencja TASS na podstawie źródeł z krajowego przemysłu obronnego.

Budowa okrętów ma rozpocząć się 9 maja 2021 r.

Umowa na budowę okrętów podwodnych została podpisana w 2020 r. Okręty podwodne mają trafić do rosyjskiej marynarki wojennej w 2026 i 2027 r. Każdy okręt podwodny będzie mógł przenosić do 16 międzykontynentalnych pocisków balistycznych Bulava (ICBM).

Okręt podwodny o napędzie atomowym, należący do Projektu 941 Akula, Dmitrij Donskoj, który od dawna nazywany jest największym okrętem podwodnym świata, nadal działa w rosyjskiej marynarce wojennej. Ten okręt podwodny jest używany do testowania pocisków międzykontynentalnych Bulava.

Rosyjska marynarka wojenna ma obecnie cztery strategiczne okręty podwodne projektu 955 / 955A z rakietami balistycznymi. Kolejny okręt podwodny projektu 955A Knyaz Oleg ma zostać dostarczony marynarce wojennej jeszcze w tym roku. Trzy następne okręty podwodne tego projektu są budowane w stoczni Sevmash należącej do rosyjskiego koncernu zbrojeniowego United Shipbuilding Corporation.

Źródło: www.tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *