Rozpoczęcie seryjnej produkcji pierwszego tureckiego AUSV ULAQ

Bezzałogowy okręt nawodny ULAQ. / Zdjęcie: Stocznia Ares
Bezzałogowy okręt nawodny ULAQ. / Zdjęcie: Stocznia Ares

Według informacji opublikowanych przez Daily Sabbah 12 sierpnia 2022 r. rozpoczęła się seryjna produkcja pierwszego uzbrojonego bezzałogowego okrętu nawodnego (AUSV), pierwszej jednostki morskiej w ramach projektu ULAQ.

Na prośbę niektórych krajów, Onur Yıldırım, dyrektor projektu systemów bezzałogowych w stoczni Ares, postanowił uruchomić produkcję 50 sztuk rocznie jednostki AUSV. AUSV został opracowany przez Ares Shipyard we współpracy z firmą Meteksan Defence Industry Inc z siedzibą w Ankarze.

Projekt rozpoczął się od badań i rozwoju (B+R) oraz prac projektowych w drugiej połowie 2018 r., – powiedział Yıldırım.Potem rozpoczęły się próby morskie w 2020 r. Następnie jednostka została przetestowana w ramach ćwiczeń wojskowych Sea Wolf (Denizkurdu) 2021 odbywających się na wschodnim Morzu Śródziemnym i Morzu Egejskim.

Podczas ćwiczeń ULAQ wystrzelił pociski Cirit, wyprodukowane przez tureckiego giganta obronnego, Roketsan. Wcześniej jednostka nosiła zasobnik z czterema naprowadzanymi laserowo pociskami Crist i dwoma naprowadzanymi laserowo wyrzutniami rakiet przeciwpancernych dalekiego zasięgu. Yıldırım wyjaśnił, że ten system uzbrojenia został zdemontowany, a zamontowano system uzbrojenia kalibru 12,7 mm Koralp który został następnie zintegrowany z jednostką.

ULAQ

ULAQ to bezzałogowa jednostka nawodna, która została opracowana w różnych wersjach, aby wspierać szereg misji, takich jak rozpoznanie, obserwacja i wywiad, wojna asymetryczna, walka na powierzchni, walka z okrętami podwodnymi, bezpieczeństwo obiektów strategicznych oraz eskorta zbrojna i ochrona sił nawodnych.

ULAQ został zbudowany z zaawansowanych kompozytów. Może osiągnąć prędkość maksymalną 65 km/h przy maksymalnym zasięgu 400 km. Bezzałogowy okręt posiada zdolność śledzenia celów dzień/noc, ma szyfrowaną infrastrukturę komunikacyjną, którą można obsługiwać z pojazdów mobilnych i dowództwa lub z platform morskich takich jak lotniskowce czy fregaty o zasięgu 200 km. Może również wykonywać autonomiczne operacje za pomocą systemów sztucznej inteligencji, które są instalowane na pokładzie, aby w pełni kontrolować jednostkę w trybie autonomicznym.

Przeczytaj też:

US Navy reaguje na fałszywe testy wytrzymałościowe

Fałszowanie dokumentacji odlewów dla US Navy

US Navy wprowadza pierwszy bezzałogowy eksperymenty okręt do międzynarodowych ćwiczeń

Najnowszy rosyjski okręt podwodny o napędzie atomowym przejdzie w sierpniu próby państwowe

Rosja prezentuje bezzałogowy głębinowy okręt podwodny Vityaz-D

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *