Albania proponuje NATO, otwarcie na czas wojny w Ukrainie bazy morskiej

Albańska baza marynarki wojennej Pasha Liman, Wlora. / Zdjęcie: Wikimapia
Albańska baza marynarki wojennej Pasha Liman, Wlora. / Zdjęcie: Wikimapia

Według informacji opublikowanych przez „Europa Today” 27 maja 2022 r. premier Albanii Edi Rama proponuje użyczyć, w czasie wojny na Ukrainie, bazę marynarki wojennej Pashaliman, 180 km na południe od stolicy Tirany, Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Baza Pasha Liman lub baza Pashaliman to albańska baza marynarki wojennej na południe od Wlory w Albanii. Pashaliman był jedyną sowiecką bazą na Morzu Śródziemnym w latach pięćdziesiątych.

Było to ognisko konfliktu między Sowietami a Albańczykami w 1961 roku, kiedy Albania wycofała się z Układu Warszawskiego i spór o własność czterech okrętów podwodnych typu Whisky, które Albania przejęła. Po upadku reżimu komunistycznego baza została odbudowana przez Turcję i na mocy dwustronnego porozumienia turecka marynarka wojenna ma prawo z niej korzystać.

Trzy z czterech okrętów patrolowych Damen Stan albańskiej marynarki wojennej zostały zbudowane w Pashaliman, ostatni ukończony w 2014 roku. Obecnie cztery wycofane okręty podwodne typu Whisky, które wcześniej były własnością Związku Radzieckiego, nadal znajdują się w obiekcie obok okrętów marynarki wojennej Albanii.

Siły Morskie często przeprowadzają ćwiczenia morskie w Zatoce Vlorë, z Pashaliman. Obejmuje to ćwiczenia z innymi narodami, takimi jak Wielka Brytania. Ostatnie ćwiczenie, Sarex ’16, miało miejsce w kwietniu 2016 roku.

Przeczytaj też:

Francja proponuje Filipinom okręty podwodne typu Scorpène

Międzynarodowe ćwiczenie pk. “Sea Breeze 2021” na Ukrainie

Rosyjskie okręty podwodne uderzyły w cele wojskowe na Ukrainie

Rosyjski okręt zniszczony w pobliżu Odessy

Obiekt 825 GTS czyli tajna radziecka baza okrętów podwodnych w Bałakławie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *