UUV Lionfish dla marynarki wojennej

Print Friendly, PDF & Email

Huntington Ingalls Industries zdobywa kontrakt o wartości 23 milionów dolarów na projekt UUV Lionfish dla Marynarki Wojennej USA.

Według informacji opublikowanych przez Departament Obrony USA w dniu 20 listopada 2023 r. firmie Huntington Ingalls Industries Unmanned Systems z siedzibą w Pocasset w stanie Massachusetts przyznano modyfikację o wartości 23 004 606 dolarów do wcześniejszego kontraktu na produkcję małych bezzałogowych pojazdów podwodnych Lionfish opartych na projekcie Remus 300.

Bezzałogowy pojazd podwodny (UUV) REMUS 300 waży 56 kg, ma 2,3 m długości i 19 cm średnicy, a jego modułowość pozwala na dostosowanie go do różnych misji.

UUV Lionfish zachowuje konstrukcję projektu REMUS 100, ale zawiera ulepszenia zwiększające wydajność, takie jak solidniejsza konstrukcja, zaawansowane czujniki, system przetwarzania danych oraz posiada otwartą architekturę ułatwiająca integrację nowych modułów.

REMUS 300 jest wyposażony w zestaw czujników wspierających szereg misji. Należą do nich sonar ze skanowaniem bocznym o podwójnej częstotliwości, czujnik przewodności i temperatury oraz czujnik głębokości. Oferuje także elastyczność w zakresie integracji ładunków i autonomii stron trzecich dzięki zestawom programistycznym oprogramowania i sprzętu.

Do nawigacji i komunikacji REMUS 300 wykorzystuje inercyjny system nawigacji, bazowy GPS i wspomagany jest dopplerem. Komunikuje się pod wodą za pośrednictwem mikromodemu, a także zawiera Wi-Fi i opcjonalny system komunikacji satelitarnej.

Napęd zapewnia bezszczotkowy silnik prądu stałego z napędem bezpośrednim, a pojazdem steruje układ stateczników typu Cruciform. Można go wyposażyć w akumulatory litowo-jonowe o różnej pojemności, zapewniające różny poziom wytrzymałości i czasów ładowania.

Źrodło: Navy Recognition

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *