Trzy dekady w służbie

Zbiornikowiec ORP Bałtyk.
Zbiornikowiec ORP Bałtyk.

50 tysięcy mil morskich żeglugi, ponad 600 dni na morzu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych – to zasadniczy bilans działań zbiornikowca ORP Bałtyk.

Na pokładzie okrętu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 30. rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery. Zgodnie z marynarską tradycją, rocznica podniesienia bandery jest szczególnym świętem obchodzonym przez całą załogę. W uroczystości uczestniczył szef szkolenia 3. Flotylli Okrętów, komandor Albert Figat, dowódca Dywizjonu Okrętów Wsparcia komandor Robert Szymaniuk, byli dowódcy okrętu, oraz zaproszeni goście.

***
Zbiornikowiec paliwowy ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Z-1 transportuje, przechowuje, przyjmuje i wydaje produkty naftowe innym jednostkom zarówno w portach, jak i na morzu, a także z brzegu. Okręt może zaopatrywać jednostki w morzu również w inne produkty dzięki ruchomym żurawikom przeładunkowym. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z polską Marynarką Wojenną.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *