Test rakietowy Korei Północnej

Print Friendly, PDF & Email
Amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan i okręty wojenne Korei Południowej podczas ćwiczeń marynarki wojennej USA-Korea Południowa. / Zdjęcie:. South Korean Defense Ministry via Getty Images
Amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan i okręty wojenne Korei Południowej podczas ćwiczeń marynarki wojennej USA-Korea Południowa. / Zdjęcie:. South Korean Defense Ministry via Getty Images

Siły zbrojne USA i Korei Płd. wystrzeliły pociski rakietowe w odpowiedzi na przeprowadzony przez Koreę Płn. test z pociskiem balistycznym średniego zasięgu (IRBM) – poinformował sztab generalny południowokoreańskiej armii. Była to już kolejna próba Korei Płd. w ostatnich tygodniach.

Jak podano, pociski wystrzelono na cele morskie. Jeden z pocisków, południowokoreański Hyunmoo-2, zawiódł krótko po odpaleniu i rozbił się. Pocisk był wyposażony w głowicę bojową, ale nie doszło do eksplozji. Hyunmoo-2 po wystrzeleniu nie zdążył się jeszcze uzbroić.

Wcześniej siły USA i Korei Południowej dokonały ćwiczeń na Morzu Żółtym z udziałem myśliwców i okrętów wojennych. Na wody w pobliżu brzegów Korei Północnej ma być skierowany amerykański lotniskowiec.

Kroki te podjęto – jak poinformowano – w odpowiedzi na wystrzelenie przez Koreę Północną pocisku balistycznego średniego zasięgu (IRBM), który po raz pierwszy od 2017 r. przeleciał nad Japonią. Według zachodnich ekspertów mógł być to pocisk Hwasong-12. Krajem, który najbardziej się niepokoi poczynaniami Korei Północnej, jest właśnie Japonia. W Japonii jest silne przekonanie iż poczynania Korei Płd. są nieprzewidywalne i podczas takiej próby może dojść do jakiegoś błędu i wystrzelona rakieta uderzy w terytorium tego kraju.

Prezydent USA Joe Biden i premier Japonii Fumio Kishida potępili to posunięcie Pjongjangu. Podobnie zareagowała Unia Europejska i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Na wniosek USA, mimo sprzeciwu Rosji i Chin, w środę ma odbyć się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przedyskutowania obecnej sytuacji w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

Źródło: PAP, www.tvp.info

Przeczytaj też:

Pożegnanie PKW Kościuszko

Fregata Irańskiej Marynarki Wojennej IRIS Dena płynie do Rio de Janeiro

Śledzenie pocisków rakietowych przez Amerykańskie Siły Kosmiczne (USSF)

Atomowy okręt podwodny PERM wejdzie do służby w 2026 roku

Pierwszy rodzimy okręt podwodny Tajwanu ma zostać zwodowany we wrześniu 2023 r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *