Tego lata Rosja chce przetestować podwodny atomowy pocisk Posejdon

Print Friendly, PDF & Email
Artystyczna wizja przyszłego pocisku Poseidon. / Zdjęcie Rosyjskie Ministerstwo Obrony
Artystyczna wizja przyszłego pocisku Posejdon. / Zdjęcie Rosyjskie Ministerstwo Obrony

Według informacji opublikowanych przez agencję informacyjną RIA Novosti 26 czerwca 2023 r., latem tego roku mają się rozpocząć testy podwodnego drona (pocisku) Posejdon z udziałem atomowego okrętu podwodnego Biełgorod, który jest przystosowany do ich przenoszenia.

Eksperymentalny atomowy okręt podwodny, znany jako Projekt 09852 Biełgorod, ma rozpocząć czynną służbę w rosyjskiej marynarce wojennej w 2023 roku. Budowę okrętu rozpoczęto już 6 kwietnia 1993 roku, następnie wstrzymano w 1994 roku, wznowiono w roku 2000, aby ponownie wstrzymać w roku 2006. 20 grudnia 2012 roku zdecydowano o przebudowie kadłuba K-139 na nową jednostkę projektu 09852. Przeróbka okrętu polegała m.in. na dodaniu w jego centralnej części sekcji o długości 30 m (wydłużeniu ze 154 do 184 m). Tak by w przyszłości okręt mógł przenosić m.in., Posejdony.

Oficjalnie jednostkę przyjęto do służby w marynarce wojennej FR 8 lipca 2022, jednak cały czas trwają testy napędu atomowego.

Okrętem na którym na stałe będzie wyposarzony w Posejdony ma byc budowany obecnie w stoczni Siewmasz atomowy okręt podwodny Chabarowsk.

Posejdon UUV

Podwodny pocisk/dron Poseidon, zaprojektowany został przez Rubin Design Bureau w 2015 roku i jest obecnie produkowany od 2023 roku. Jest to potężny pocisk o imponujących specyfikacjach.

Cechy Posejdona:

  • waga do 100 ton metrycznych,
  • długośćdo 20 metrów (65,6 stopy)
  • średnica do 2 metrów
  • moc wybuchu do 2 megaton.

Spekuluje się, że Posejdony mają mieć moc wybuchu do 2 megaton, co czynić je niezwykle potężną bronią. Pocisk ten jest zasilany przez reaktor na ciekły metal o minimalnej mocy wyjściowej 15 megawatów i wykorzystuje przekładnię elektryczną do napędu.

Przy praktycznie nieograniczonym zasięgu operacyjnym Posejdon może operować na głębokościach do 1000 metrów (3280 stóp) i osiągać prędkość do 100 węzłów (185 km/h lub 115 MPH).

Pod względem naprowadzania Poseidon łączy sztuczną inteligencję z satelitarnymi systemami sterowania, zwiększając jego precyzję i możliwości. Ten zaawansowany podwodny pocisk/dron jest wystrzeliwany z okrętu podwodnego, która służy jako główna platforma startowa.

Źródło: Navy Recognition

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *