Rosyjskie okręty wojenne z bronią nuklearną

Print Friendly, PDF & Email
Nowy rosyjski okręt podwodny Biełgorod K-329 o napędzie atomowym. / Zdjęcie: CrazyMk
Nowy rosyjski okręt podwodny Biełgorod K-329 o napędzie atomowym. / Zdjęcie: CrazyMk

Rosyjskie okręty wojenne po raz pierwszy od czasów zimnej wojny wypłynęły na akweny morskie uzbrojone w taktyczną bronią nuklearną. Takie informacje doniósł norweski wywiad (NIS). Dodatkowo wiadomo iż już wcześniej Rosja rozmieściła przy granicy z Norwegią bombowce strategiczne, które mogą przenosić broń jądrową. Takie działanie ma wpłynąć na wzrost napięcia między Rosją a państwami NATO.

Według rocznego raportu wywiadu norweskiego, na okrętach wojennych Floty Północnej, w tym także atomowych okrętach podwodnych, znajduje się większa część rosyjskiego potencjału nuklearnego. Jednak w ciągu ostatnich 30 lat wypływały one najczęściej w morze bez taktycznej broni jądrowej na pokładzie. Rosyjski potencjał nuklearny opiera się na tzw. triadzie nuklearnej którą wtorzą:

  • pociski wystrzeliwane z silosów,
  • broń przenoszona przez samoloty strategiczne
  • i wreszcie okręty nawodne oraz podwodne.

Służby wywiadowcze zwracają uwagę, że od momentu wybuchu wojny w Ukrainie “znacznie wzrosło znaczenie broni jądrowej w Rosji”. Norwegowie podkreślają, że w czasach sowieckich okręty wojenne Floty Północnej regularnie wypływały w morze z taktyczną bronią nuklearną, ale od czasów zimnej wojny nie odnotowano takich przypadków. Być może związane to było czasami ze złym stanem niektórych jednostek szczególnie dużych okrętów nawodnych.

W październiku 2022 roku pojawiły się zdjęcia satelitarne, z których wynikało, że Rosja rozmieściła ma lotniskach wojskowych w pobliżu granicy z Norwegią bombowce strategiczne zdolne do przenoszenia broni jądrowej. Pojawiły się samoloty Tu-160 i Tu-95.

Następnie w styczniu rosyjskie agencje propagandowe podały informację, że Rosja wyprodukowała pierwszą partię super torped Posejdon. W torpedy te ma być uzbrojony atomowy okręt podwodny K-329 Biełgorod. Jest to jak na razie jedyna jednostka zdolna do przenoszenia tej broni.

Rosyjski okręt rakietowy, / Źródło: EPA, PAP, fot: ANTON PEDKO
Rosyjski okręt rakietowy, / Źródło: EPA, PAP, fot: ANTON PEDKO

Szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow powiedział wcześniej, że Rosjanie nie odważą się użyć broni nuklearnej w wojnie z Ukrainą, “ponieważ rozumieją, że doprowadzi to do upadku ich państwa”. Z kolei wiceszef ukraińskiego wywiadu Wadim Skibicki wyjaśnił, że Federacja Rosyjska używa broni jądrowej jako jednego z elementów zastraszania Ukrainy i państw, które wysyłają broń i pomagają w wojnie z Rosją.

Według raportu SIPRI – szwedzkiego ośrodka analitycznego, obecnie 90 proc. światowego potencjału atomowego posiadają Stany Zjednoczone (5428) oraz Rosja (5977 głowic). Oba państwa mają najwięcej głowic atomowych i środków do ich przenoszenia.

Źródło: wp.pl

Przeczytaj też:

Portugalski okręt podwodny NRP Arpão po raz pierwszy zawinął do RPA

US Navy testuje tajną technologię u wybrzeży Kalifornii

Muzealny okręt podwodny „U-17” rozpoczyna ostatnią podróż z Kilonii do Renu

Początek budowy kolejnego niszczyciela min dla 8FOW

Chińska, rosyjska, irańska marynarka wojenna przeprowadzają gry wojenne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *