Rosja wysyła pięć okrętów wojennych w pobliżu japońskiej wyspy Hokkaido

Print Friendly, PDF & Email
Korweta przeciw okrętom podwodnym rosyjskiego projektu 20380 Aldar Tsydenzhapov. / Zdjęcie: anna-news
Korweta przeciw okrętom podwodnym rosyjskiego projektu 20380 Aldar Tsydenzhapov. / Zdjęcie: anna-news

Według informacji opublikowanych na tweeterze przez Ryana Chana 10 czerwca 2022 r. na południowo-wschodnich wodach japońskiej wyspy Hokkaido operuje pięć rosyjskich okrętów (niszczyciel Marszałek Szaposznikow oraz korwety Gremyashchiy, Sovershennyy, Gromkiy, Hero of Russian Federation Aldar Tsydenzhapov).

Okręt wojenny Aldar Tsydenzhapov to korweta typu Steregushchiy rosyjskiej marynarki wojennej. Prace stoczniowe rozpoczęły się 22 lipca 2015 roku, okręt został zwodowany 12 września 2019 roku przez Stocznię Amurską w Komsomolsku. Został oddany do użytku 25 grudnia 2020 r.

Typ Steregushchiy, rosyjskie oznaczenie Projekt 20380, to korwety budowane dla rosyjskiej marynarki wojennej. Zaprojektowane przez Centralne Biuro Projektów Morskich Ałmaz, kolejne jednostki budowane były według ulepszonej konstrukcji (Projekt 20381), z wykorzystaniem systemu SAM Zasłoń-Redut.

Korwety typu Steregushchiy mają stalowy kadłub i nadbudówkę z materiału kompozytowego, z bulwiastym dziobem i dziewięcioma wodoszczelnymi przedziałami.

Mają połączony mostek i centrum dowodzenia oraz miejsce dla ośmiu pocisków SS-N-25. Do walki z okrętami podwodnymi korwety Projektu 20380 są wyposażone w dwie 4-lufowe wyrzutnie systemu Paket-NK ASW, który jest dwutrybową torpedą akustyczną. Korwety mają wyporność 1800 ton, (pełną 2220 ton). Długość to 104,5 metra, szerokość 13 metrów, a maksymalne zanurzenie 7,95 metra. Okręty mają maksymalną prędkość 27 węzłów i zasięg 4000 mil.

Wyspa Hokkaido to najbardziej wysunięta na północ z czterech głównych wysp Japonii. Graniczy z Morzem Japońskim (Morze Wschodnie) na zachodzie, Morzem Ochockim na północy i Oceanem Spokojnym na wschodzie i południu.

Przeczytaj też:

Zwodowanie lodołamacza o napędzie atomowym Jakucja

Naval Group uczestniczy w NEDS w Rotterdamie

Chiny rozmieszczają pociski balistyczne JL-3 na swoich okrętach podwodnych typu 094

Sztuczna inteligencja we flocie US Navy

Kobiety w załogach okrętów podwodnych Republiki Korei od 2023 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *