Platforma TAJFUN dla Polskiej Marynarki Wojennej

Print Friendly, PDF & Email
Zdjęcie ilustracyjne. / Zdjęcie: Michał Pietrzak/3. FO.
Zdjęcie ilustracyjne. / Zdjęcie: Michał Pietrzak/3. FO.

Zakłady Mechaniczne Tarnów podpisały umowę na zaprojektowanie oraz dostawę dziesięciu okrętowych wyrzutni przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (OWPPZR) Tajfun.

Umowa dotyczy wykonania projektu OWPPZR „TAJFUN” oraz dostawę dziesięciu kompletów wyrzutni. Łączna wartość przedmiotu umowy wynosi niemal 13 mln złotych brutto. Zamówienie ma zostać zrealizowane do 30 listopada 2022 r. Umowa jest objęta klauzulą poufności. Okrętowa wyrzutnia przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych pk. „TAJFUN” przeznaczona jest do montażu na okrętach i pomocniczych jednostkach pływających Marynarki Wojennej. OWPPZR „Tajfun” umożliwia celowanie, śledzenie i bezpieczny start rakiet Grom/Piorun.

Realizacja tego zamówienia w tak krótkim czasie powinna znacząco przyczynić się do wzmocnienia potencjału bojowego polskich okrętów wojennych.

Na razie nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądać wyrzutnia Tajfun. Dialog techniczny w tej sprawie rozpoczął się już w 2017 roku. W wymaganiach do dialogu zakładano m.in., że wyrzutnia zostanie oparta na kolumnie nośnej zaprojektowanej w ramach unifikacji na bazie podstawy słupkowej PS-12,7 do karabinu 12,7 mm WKM-Bm, również produkowanego w Tarnowie. Szczegóły nie są jednak znane, a same wymogi od czasu ogłoszenia dialogu technicznego mogły ulec zmianie. Nie ujawniono też, na które z okrętów Marynarki Wojennej trafią nowe wyrzutnie.

Zastosowanie tego rodzaju wyrzutni zwiększy zdolności wykorzystania przenośnych zestawów przeciwlotniczych Grom i Piorun (służących do zwalczania celów na dystansach do 5,5 oraz 6,5 km i pułapie do 3,5 oraz 4 km dla odpowiednio Groma i Pioruna) na poszczególnych okrętach. Obecnie na co najmniej części z nich stosowane są zestawy Grom odpalane bezpośrednio z ramienia, których zastosowanie w warunkach morskich wiąże się z pewnymi ograniczeniami, związanymi choćby z utrzymywaniem wyrzutni w gotowości przez dłuższy czas na pokładzie okrętu, manewrowaniem wyrzutnią podczas ruchu okrętu itd. itd. Dużym utrudnieniem przy korzystaniu z zestawów Grom jest stan morza. Przy wysokiej fali korzystanie z tych zestawów jest dość problematyczne. W przeszłości Marynarka Wojenna wykorzystywała okrętowe wyrzutnie dla przenośnych zestawów Strzała-2M (np. typu FASTA-4M), ale te ostatnie zostały już wycofane ze służby w WP. System Tajfun będzie więc w założeniu funkcjonalnym następcą tych systemów.

Miejmy tylko nadzieję że podpisana umowa zostanie zrealizowana zgodnie z oczekiwaniami i wszystkie terminy zostaną.

Źródło: www.defence24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *