ORP Sokół przekazany Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Print Friendly, PDF & Email
ORP Sokół w stoczni wojennej. / Zdjęcie: Muzeum Marynarki Wojennej
ORP Sokół w stoczni wojennej. / Zdjęcie: Muzeum Marynarki Wojennej

W ostatnich dniach (28/29.07.2020) doszło do podpisania przez dyrektora MMW p. Tomasza Miegonia dwóch bardzo ważnych dokumentów. Pierwszy dokument to przekazanie Muzeum przez Komendę Portu Wojennego Gdynia wycofanego ze służby okrętu podwodnego typu Kobben (ex. ORP Sokół). Drugi dokument to umowa ze Stocznią Wojenną na wyslipowanie jednostki, umycie i zabezpieczenie, przygotowujące okręt do prac adaptacyjnych na cele muzealne.

Wiceprezes Stoczni Wojennej Adam Krzemiński i dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej 
po podpisaniu umowy. / Zdjęcie: Muzeum Marynarki Wojennej
Wiceprezes Stoczni Wojennej Adam Krzemiński i dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej po podpisaniu umowy. / Zdjęcie: Muzeum Marynarki Wojennej

ORP Sokół jest jednostką typu 207 wybudowaną w 1966 roku dla Norweskiej Marynarki Wojennej jako KNM Stord. W odróżnieniu od okrętów oryginalnego projektu, został zbudowany ze stali magnetycznej. Mało to na celu zwiększenie dopuszczalnej głębokości zanurzenia, zastosowano też w nim kilka innych mniejszych modyfikacji, względem jednostek typu 205

KNM „Stord” (S-308) został zwodowany 2 września 1966 roku w zachodnioniemieckiej stoczni Nordseewerke, jako czternasty okręt typu 207. Stanowił modyfikację niemieckiego typu 205. W 1967 roku wszedł do służby w marynarce norweskiej, z której został wycofany w roku 2001. Został następnie przekazany nieodpłatnie polskiej marynarce wojennej. W skład Marynarki Wojennejj RP wszedł oficjalnie 4 czerwca 2002 roku pod nazwą ORP „Sokół” z numerem taktycznym 294. Służył w ramach dywizjonu Okrętów Podwodnych 3 Flotylli Okrętów, a ze służby został wycofany 8 czerwca 2018 roku.

ORP Sokół w stoczni wojennej. / Zdjęcie: Muzeum Marynarki Wojennej
ORP Sokół w stoczni wojennej. / Zdjęcie: Muzeum Marynarki Wojennej

W ciągu 16 lat służby pod biało-czerwoną banderą okręt przebył prawie 26000 mil morskich, wykonując 174 zanurzenia. W 2003 wygrał rywalizację w konkursie na „Przodujący okręt 3. Flotylli Okrętów” w grupie okrętów bojowych oraz o miano „Najlepszego okrętu w Marynarce Wojennej RP”.

Źródło: muzeummw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *