Okręt podwodny projektu 955A Borei-A Knyaz Oleg wypłynie w morze sześć razy podczas testów


Okręt podwodny projektu 955A Borei-A Knyaz Oleg. / Zdjęcie: Oleg Kuleshov
Okręt podwodny projektu 955A Borei-A Knyaz Oleg. / Zdjęcie: Oleg Kuleshov

Według informacji opublikowanych przez agencję Tass pod koniec czerwca 2021 r., pierwszy seryjny okręt podwodny z pociskami balistycznymi klasy Project 955A Borei-A, Knyaz Oleg, wypłynie w morze sześć razy podczas prób stoczniowych i państwowych.

17 czerwca poinformowano, że okręt podwodny po raz pierwszy wypłynął na Morze Białe. Teraz Knyaz Oleg znów jest na morzu.

Okręt podwodny zostanie dostarczony Marynarce Wojennej Rosji pod koniec 2021 roku, jeśli próby morskie zakończą się powodzeniem.

Według agencji Tass, Knyaz Oleg ma wypłynąć w morze na cztery próby morskie stoczniowców i dwa razy podczas prób państwowych. Podczas państwowych prób nastąpi wystrzelenie międzykontynentalnego pocisku balistycznego Bulava (SS-NX-32). Ten test zaplanowano na listopad 2021 roku.

Na dzień dzisiejszy Marynarka Wojenna ma cztery okręty podwodne Projektu 955 i 955A. Oprócz Knyaz Olega, kolejne trzy okręty podwodne Projektu 955A są na różnych etapach budowy w Stoczni Sevmash. Każdy okręt podwodny może przenosić 16 pocisków Bulava.

Knyaz Oleg to okręt podwodny klasy Borei (Projekt 955A) z rakietami balistycznymi o napędzie atomowym, opracowany przez Biuro Projektowe Rubin i budowany przez stocznię Sevmash dla rosyjskiej marynarki wojennej.

Okręt podwodny Knyaz Oleg ma około 170 metrów długości i 13 metrów średnicy. 

RSM-56 Bulava to pocisk balistyczny wystrzeliwany z okrętów podwodnych (SLBM) opracowany dla rosyjskiej marynarki wojennej i wdrożony w 2013 r. dla nowej klasy okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi Borei. Ma to być przyszły kamień węgielny rosyjskiej triady nuklearnej i jest najdroższym projektem zbrojeniowym w kraju.

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *