Nowe pociski manewrujące Kalibr-M dla rosyjskich okrętów podwodnych

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny projektu 885M © Alexander Ryumin / TASS
Okręt podwodny projektu 885M © Alexander Ryumin / TASS

Wielozadaniowe okręty podwodne o napędzie atomowym projektu 885M, Woroneż i Władywostok zwodowane w stoczni Sewnasz 20 lipca, będą posiadać zmodernizowane pociski manewrujące Kalibr-M o zasięgu ponad 4000 km.

Jak podaje agencja TASS nowe pociski manewrujące Kalibr-M będą w stanie przenosić zarówno głowice konwencjonalne jak i nuklearne. Agencja podaje również iż nowe okręty podwodne będą lepiej przygotowane do misji strategicznego odstraszania w porównaniu z ich poprzednikami.

Oczekuje się, że okręty Władywostok i Woroneż zostaną zwodowane w 2024 i 2025 r. Mają być przekazane Marynarce Wojennej według przyjętych założeń do końca 2027 r.

Umowa na budowę wielozadaniowych okrętów podwodnych o napędzie atomowym Project 885M (Yasen-M) została podpisana podczas międzynarodowych pokazów uzbrojenia Army-2019 latem 2019 roku.

Pierwszy podwodny krążownik projektu 885 Siewierodwińsk wszedł do służby w rosyjskiej flocie północnej w 2014 roku. Natomiast zmodernizowany okręt tego typu 885M Kazań ma zostać przekazany marynarce do końca 2020 roku.

Okręty Podwodne projektu 885/885M są uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr-PL lub Oniks i docelowo będą wyposażone w pociski hipersoniczne Tsirkon.

Źródło: tass.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *