Lotniskowiec USS Gerald R. Ford przeprowadził ćwiczenia z hiszpańską fregatą ESPS Méndez Núñez

Fregata hiszpańskiej marynarki wojennej ESPS Méndez Núñez (F104) dołączyła do lotniskowca Geralda R. Forda Carrier Strike Group (GRFCSG), aby uczestniczyć w rutynowych operacjach i przeprowadzać szkolenia na Morzu Śródziemnym. / Zdjęcie: US Navy

Fregata hiszpańskiej marynarki wojennej ESPS Méndez Núñez (F104) dołączyła do grupy lotniskowcowej Geralda R. Forda Carrier Strike Group (GRFCSG), aby uczestniczyć w rutynowych operacjach i przeprowadzać szkolenia na Morzu Śródziemnym.

Ćwiczenia mają na celu zwiększyć zdolność sojuszników do wzajemnej współpracy, wymiany doświadczeń i utrzymania zdolności do szybszego reagowania na występujące zagrożenia. Działając pod dowództwem Stałej Grupy Morskiej NATO 2, fregata Méndez Núñez przeprowadziła ćwiczenia związane z uzupełnieniem zapasów na morzu statkiem y okrętu zaopatrzeniowego typu Lewis and Clark USNS Medgar Evers (T-AKE-13), ćwiczenia obrony powietrznej z okrętem typu Ticonderoga krążownikiem rakietowy USS Normandy (CG 60), oraz ćwiczenia z największym na świecie lotniskowcem USS Gerald R. Ford (CVN 78).

Szkolenie z naszym hiszpańskim sojusznikiem zwiększa naszą interoperacyjność i możliwości, aby zapewnić szybką i bezproblemową integrację teraz i w przyszłości. Dynamiczne środowisko bezpieczeństwa wymaga, abyśmy pozostali gotowi i nastawieni na wspólne odstraszanie potencjalnych zagrożeń i obronę całego sojuszu NATO.

– powiedział kontradmirał Erik Eslich, dowódca Carrier Strike Group Twelve i Gerald R. Ford Carrier Strike Group.

GRFCSG i hiszpańska marynarka wojenna rutynowo współpracują. W 2022 r. ESPS Álvaro de Bazán (F101) popłynął z grupą uderzeniową podczas jej transatlantyckiego rejsu i ćwiczeń Silent Wolverine. W czerwcu 2023 r. lotniskowiec Gerald R. Ford gościł wybitnych gości z Hiszpanii wraz z personelem Sił Uderzeniowych i Wsparcia Marynarki Wojennej NATO, aby obserwować operacje lotnicze i życie codzienne podczas patrolu morskiego.

GRFCSG to elastyczne siły morskie, zdolne do rozmieszczania różnych okrętów wojennych tak aby sprostać powstającym misjom, odstraszyć potencjalnych przeciwników, uspokoić sojuszników i partnerów, zwiększyć bezpieczeństwo i zagwarantować swobodny przepływ światowego handlu. W sumie siły GRFCSG składają się z ponad 5000 marynarzy gotowych reagować na całym świecie na różne zadania.

Źródło: 6 Flota USA