Japońskie Morskie Siły Samoobrony otrzymają okręt podwodny JS Jingei
12 października 2022, w stoczni Kobe Shipyard & Machinery Works należącej do Mitsubishi Heavy Industries (MHI) odbyła się uroczystość wodowania i chrztu trzeciego konwencjonalnego okrętu podwodnego typu Taigei – przyszłego JS Jingei (SS-515). Jednostka jest przeznaczona dla Japońskich Morskich Sił Samoobrony.
Budowa okrętu rozpoczęła się w kwietniu 2020. Jednostka ma zostać przekazana japońskiemu resortowi obrony w 2023, po zamontowaniu wyposażenia kadłuba, elementów napędu, układ elektrycznego i systemów uzbrojenia. Z kolei drugi okręt typu Taigei – przyszły JS Hakugei (SS-514) – który zwodowano w październiku 2021 również zostanie przekazany marynarce za rok. Dołączą one do okrętu wiodącego typu Taigei – JS Taigei (SS-513), który wszedł do służby 9 marca br. W budowę okrętów obok MHI jest zaangażowane Kawasaki Heavy Industries.
Ministerstwo Obrony przeznaczyło środki na budowę kolejnych trzech okrętów podwodnych w tego typu – SS 516, SS 517 i SS 518 – przy czym KHI buduje pierwszy i trzeci okręt podwodny, a MHI drugi.
Jednostki tego typu wywodzą się z eksploatowanych przez Japonię OP typu Soryu. Mają nieco większą wyporność sięgającą 3000 t (o 100 t większą od Soryu) i nowocześniejsze wyposażenie, w tym nowy sonar, system zarządzania walką i pędnik strugowodny. W przeciwieństwie do większości okrętów starszego typu nie mają jednak napędu niezależnego od powietrza (AIP), zachowując bardziej konwencjonalny układ diesel-elektryczny dzięki dużej wydajności zastosowanych akumulatorów litowo-jonowych.
Ostatnio, 31 sierpnia, ministerstwo zażądało 80,5 miliarda jenów na rok podatkowy 2023 od kwietnia na budowę siódmego SSK, czyli SS 519.
Rzecznik JMSDF powiedział The Diplomat 12 października, że Tokio nie zdecydowało oficjalnie, ile zostanie zbudowanych okrętów podwodnych tego typu, ale prawdopodobnie powstanie co najmniej dziewięć, jeśli utrzymany zostanie obecny wskaźnik wymiany starzejących się okrętów podwodnych typu Oyashio.
Źródło: altair.com.pl, elsnorkel.com
Przeczytaj też:
Hensoldt dostarczy peryskop do okrętu podwodnego typu 209
Systemy Thales MCM wykazują interoperacyjność z marynarkami wojennymi NATO