iXblue i ECA Group z powodzeniem testują swoje produkty w Polsce

Print Friendly, PDF & Email
System pozycjonowania Gaps M7 USBL i zdalnie sterowany pojazd R7. / Zdjęcie: iXblue
System pozycjonowania Gaps M7 USBL i zdalnie sterowany pojazd R7. / Zdjęcie: iXblue

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez iXblue w dniu 26 lipca 2022 r., francuska firma i Grupa ECA niedawno wykazały skuteczne śledzenie celów i infrastruktury podwodnej na płytkich wodach za pomocą systemu pozycjonowania iXblue Gaps M7 USBL (Ultra Short BaseLine) i nowego ROV Grupy ECA (Remotely Operated Vehicle).

Prowadzony przez lokalnego partnera THESTA, polską firmę świadczącą usługi nawigacji morskiej i systemy łączności dla sektora obronnego, demonstracja została zorganizowana dla uczestników Akademii Marynarki Wojennej i NAVSUP 2022, aby pokazać, że dokładne pozycjonowanie celów podwodnych jest możliwe w potencjalnie wrogim i szybko zmieniającym się środowisko, w regionach przybrzeżnych charakteryzujących się płytkimi wodami i często ograniczonym dostępem.

W ramach scenariusza misji R7 Grupy ECA zbadał obiekty i konstrukcje zanurzone w płytkich wodach Morza Bałtyckiego w porcie Gdynia. Akustyczny system pozycjonowania iXblue Gaps M7 USBL został wdrożony do geolokalizacji pojazdu ROV R7 i korygowania jego trajektorii w czasie rzeczywistym.

Stały transponder został również umieszczony kilkaset metrów od statku, na głębokości zaledwie 5 metrów. Próby przeprowadzono w wodzie o głębokości od 7 do 10 metrów, w otoczeniu wielu doków i jednostek pływających, powodujących znaczne echa akustyczne. Pomimo trudnych warunków akustycznych pozycjonowanie ROV i transpondera było stabilne i dokładne.

Niezwykle wydajny na płytkich wodach, Gaps M7 zapewnił doskonałe możliwości śledzenia w poziomie z pokryciem wielokierunkowym i aperturą akustyczną 200°. Bez konieczności kalibracji był łatwy we wdrożeniu i gotowy do użycia. Inspekcja ROV zakończyła się powodzeniem pomimo słabej widoczności. Takie środowiska uniemożliwiają korzystanie z tradycyjnych kamer, ale akustyczna kamera inspekcyjna HD spisywała się znakomicie, dostarczając dane o wysokiej rozdzielczości z doskonałą dokładnością lokalizacji.

R7 łączy kompaktowość i zwrotność mini-ROV z wydajnością i mocą profesjonalnych ROV klasy obserwacyjnej. Zawiera szeroką gamę szybko wyposażonych ładunków i działa dobrze w trudnych warunkach morskich, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla marynarki wojennej do szybkich i skutecznych interwencji oraz inspekcji podwodnych.

Przeczytaj też:

Ukraiński Bayraktar TB2 UCAV niszczy łodzie patrolowe typu Raptor

W Naval Strike Missile będą wyposażone hiszpańskie fregaty F100 i F110

Rosja wycofuje okręty podwodne z Krymu

Święto 43. BLotM

USS Kearsarge zawitał do Gdyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *