Indyjskie okręty INS Kamorta i INS Shivalik odwiedzają Wietnam

Fregata typu Shivalik INS Shivalik, zawinęła do miasta Ho Chin Minh w Wietnamiw. / Zdjęcie: Marynarka Wojenna Indii

Zgodnie z tweetem opublikowanym przez Marynarkę Wojenną Indii 2 grudnia 2022 r. okręty wojenne INS Shivalik i INS Kamorta rozmieszczone na Morzu Południowochińskim zawinęły do portu w Ho Chi Minh w Wietnamie w ramach dwustronnej współpracy obronnej i dalszego wzmacniania solidnych więzi między marynarkami wojennymi obu państw, a także z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Indiami a Wietnamem.

W styczniu 2000 r. minister obrony Indii George Fernandes wezwał do odnowienia stosunków politycznych z Wietnamem, opisując Wietnam jako najbardziej zaufanego przyjaciela i sojusznika Indii. Zaproponował, aby Indie rozwinęły obecność morską na Morzu Południowochińskim poprzez dostęp do bazy morskiej i lotniczej Cam Ranh Bay oraz aby Indie zapewniły Wietnamowi szkolenie i dostawy zaawansowanej broni.

Wietnam powitał w swoim regionie okręty indyjskiej marynarki wojennej, co wzmocniłoby stosunki wojskowe Indii i Wietnamu. Wietnam z zadowoleniem przyjął również wsparcie Indii dla pokojowego rozwiązania sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Indyjska marynarka wojenna przeszkoliła ponad 550 wietnamskich marynarzy pełniących służbę na okrętach podwodnych typu Kilo w swojej bazie szkoleniowej okrętów podwodnych INS Satavahana. Wietnam nabył swój pierwszy okręt podwodny typu Kilo od Rosji w styczniu 2014 r., A Indie miały doświadczenie w obsłudze tego typu okrętów podwodnych od połowy lat 80.

W sierpniu 2021 roku Flota Wschodnia Marynarki Wojennej Indii wysłała grupę zadaniową złożoną z czterech okrętów wojennych na dwumiesięczną misję operacyjną do Azji Południowo-Wschodniej, Morza Południowochińskiego i zachodniego Pacyfiku.

Dwa okręty, niszczyciel rakietowy INS Ranvijay (D55) i korweta do zwalczania okrętów podwodnych INS Kora (P61), przybyły do ​​Cam Ranh 15 sierpnia. Okręty przeprowadziły ćwiczenia bojowe, ćwiczenia strzeleckie i operacje helikopterowe z fregatą wietnamskiej marynarki wojennej Ly Thai To (HQ-012).

Współpraca pomiędzy Wietnamem a Indiami jest spowodowana rónież wzrostem aktywności floty chińskiej w tym rejonie. Chiny coraz bardziej ekspansywnie działają, tworząc nowe bazy morskie i dyslokując do nich swoje okręty wojenne. Tym samym powięksają obszar, który jest stale monitorowany i kontrolowany przez okręty wojenne. Dlatego zarówno Wietnam jak i Indie zwiększają swój potencjał morski.

Źródło: navyrecognition.com

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii mówi o dużym zainteresowaniu fregatami Typ 23 / HMS Scott

Lotniskowiec USS Nimitz prowadzi ćwiczenia z Marynarką Wojenna Korei Południowej

Rusza wsparcie technologiczne dla projektu AUKUS