Indie wzmacniają siły ZOP

Print Friendly, PDF & Email
Korweta INS Kavaratti Stealth do zwalczania okrętów podwodnych. / Zdjęcie: defencenews.in
Korweta INS Kavaratti Stealth do zwalczania okrętów podwodnych. / Zdjęcie: defencenews.in

Marynarka wojenna Indii została niedawno wzmocniona nowym okrętem do zwalczania okrętów podwodnych korwetą Projektu 28 Kamorta-Class. INS Kavaratti jest ostatnim z czterech korwet przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych (ASW zbudowanych w ramach projektu „Make in India”.

Jest to konsekwencja prowadzonej przez Chiny polityki ekspansjonistycznej na dalekim wschodzie. Indyjska marynarka Wojenna stale się wzmacnia i jest to zasługa strategii politycznej premiera Narendry Modiego. Dzięki nowym okrętom Marynarka Wojenna Indii chce znacząco ograniczyć możliwości strategicznego wykorzystania przez Chiny okrętów podwodnych.

Korweta INS Kavaratti Stealth została zbudowana przez firmę Garden Reach Shipbuilders & Engineers (GRSE) z siedzibą w Kalkucie.

Okręt ten został zaprojektowany przez indyjskich inżynierów, którzy współpracowali z szwedzkimi firmami. Do budowy jednostek wykorzystano stal wysokiej jakości DMR 249A, a dodatkowo cała nadbudówka została zbudowana z materiałów kompozytowych, w tym z włókna węglowego.

Jednostka została dodatkowo zbudowana w unikalnym „kształcie X” wraz z pochyłymi powierzchniami, które dają mniejsze echo radarowe. Zastosowana technologia stealth sprawia że okręt będzie trudniej wykryć i zaatakować.

Załoga okrętu to 134 marynarz, jest wyposażony w 12 systemów obrony rakietowej, a także może przeprowadzić ataki rakietowe krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu. INS Kavaratti dysponuje najnowocześniejszą bronią i zestawem czujników, które mogą wykrywać i niszczyć wrogie okręty podwodne.

Źródło: defencenews.in

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *