Fregata w drodze na ćwiczenia Joint Warrior 21-1

ORP Gen. Kazimierz Pułaski . / Zdjęcie: bsmt Michał Pietrzak
ORP Gen. Kazimierz Pułaski . / Zdjęcie: bsmt Michał Pietrzak

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski reprezentować będzie Marynarkę Wojenną RP podczas międzynarodowych manewrów Joint Warrior 21-1 na wodach terytorialnych Wielkiej Brytanii oraz Oceanie Atlantyckim. Będzie to ćwiczebna operacja reagowania kryzysowego na morzu. W poniedziałek, 3 maja, załoga żegnana przez dowódcę 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Mirosława Jurkowlańca, opuściła macierzysty port i obrała kurs na Wyspy Brytyjskie.

Około 13 tysięcy żołnierzy, z 10 krajów, w tym ponad 30 okrętów i 150 samolotów, a także piechota morska oraz pododdziały brzegowe, uczestniczyć będzie w największych w Europie manewrach NATO pod kryptonimem Joint Warrior 21-1. Epizody realizowane będą w przestrzeni powietrznej, a także na akwenach morskich i przybrzeżnych wodach Szkocji. Ćwiczenia, których gospodarzem jest Wielka Brytania, odbędą się w terminie od 8 do 20 maja.

Joint Warrior to manewry, podczas których Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii, wraz z państwami sojuszniczymi, doskonali umiejętności we wspólnym prowadzeniu operacji na morzu, pod wodą, w powietrzu oraz na lądzie. Głównym celem tego typu manewrów jest rozwijanie współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego oraz przygotowanie do prowadzenia międzynarodowych operacji na morzu w sytuacjach kryzysowych. Międzynarodowe ćwiczenia pozwalają na integrację sił morskich państw NATO w działaniach związanych ze skoordynowaną obroną przeciwlotniczą, zwalczaniem sił nawodnych i podwodnych, a także prowadzeniem misji amfibijnych i przeciwminowych. ORP Gen. K. Pułaski wraz z zaokrętowanym śmigłowcem pokładowym SH-2G, obok sił sojuszniczych w postaci między innymi grupy SNMG1, w ramach działań eskortowych będzie realizował zadania skupione na zwalczaniu okrętów podwodnych oraz obronie przeciwlotniczej. Poza wymienionymi priorytetowymi obszarami, załoga polskiego okrętu będzie miała okazję do udziału w licznych przedsięwzięciach szkoleniowych takich jak: uzupełnianie zapasów w morzu (RAS), współpraca z lotnictwem morskim oraz innych epizodów z zaangażowaniem sił państw NATO. Udział sił polskiej Marynarki Wojennej w takich ćwiczeniach sprzyja zdobyciu cennych doświadczeń podczas współpracy z sojusznikami, a także utrzymaniu wysokiego stopnia wyszkolenia marynarzy i personelu lotniczego.

ORP Gen. Kazimierz Pułaski – to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Okręt wszedł do służby w siłach morskich Stanów Zjednoczonych 9 maja 1980 roku jako USS CLARK. Podniósł polską banderę po raz pierwszy 15 marca 2000 roku w bazie morskiej US Navy w Norfolk. Imię ORP Gen. K. Pułaski otrzymał 25 czerwca 2000 roku w Gdyni. Fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry to jednostki przeznaczone do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania sił napadu powietrznego, zwalczania okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłony własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowania i osłony strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczania celów powietrznych na dużych i średnich dystansach. Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

Źródło: wojsko-polskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *