ELAC wyposaży program okrętów podwodnych U212 NFS w sonar

Print Friendly, PDF & Email
Okręt podwodny Salvatore Torano klasy Todaro. / Zdjęcie: Wikipedia
Okręt podwodny Salvatore Torano klasy Todaro. / Zdjęcie: Wikipedia

Według informacji opublikowanych przez Investegate firma ELAC SONAR z niezależnej grupy technologicznej Cohort otrzymał zamówienie o wartości ponad 49 mln euro od Leonardo SpA, lidera w projektowaniu i dostarczaniu systemów dla obrony morskiej i przybrzeżnej.

ELAC dostarczy systemy sonarowe dla dwóch nowych okrętów podwodnych typu U212 (NFS), które będą w przyszłości dostarczonych przez Fincantieri dla włoskiej marynarki wojennej. Kontrakt obejmuje również dostawę specjalnych narzędzi testowych i szkoleniowych oraz powiązanych usług technicznych.

Prace nad kontraktem rozpoczną się natychmiast i zakończą się w 2030 roku. Kontrakt obejmuje również opcje rozbudowy systemu na dwa kolejne okręty podwodne U212 NFS.

Niemiecka klasa Type 212 (U212), znana również jako włoska klasa Todaro, jest okrętem podwodnym z napędem spalinowo-elektrycznym opracowanym przez niemiecką firmę Howaldtswerke-Deutsche Werft AG (HDW) dla marynarki wojennej Niemiec i Włoch. Obecnie cztery okręty podwodne Typ 212 służą we włoskiej marynarce wojennej, a sześć w niemieckiej.

Typ U212 NFS Todaro Class Batch-III (okręt podwodny bliskiej przyszłości) jest rozwinięciem typu 212A. Okręt podwodny jest wyposażony w ogniwo paliwowe Air Independent Power (AIP) z bateriami litowo-jonowymi włoskiej produkcji, co czyni je jednymi z najbardziej skrytych okrętów podwodnych na świecie.

Okręt podwodny Typ 212 ma długość 56 m, szerokość 6,8 m i maksymalną wyporność 1524 ton. Potrafi osiągnąć prędkość powierzchniową 12 węzłów (22 km/h) i jest w stanie zanurzyć się na głębokość od 250 do 700 m. Załoga składa się z 27 osób.

Źródło: www.navyrecognition.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *