Cypr odmówił udostępnienia portów dla rosyjskich okrętów wojennych

Print Friendly, PDF & Email
Cypr odmówił zgody na zacumowanie pięciu rosyjskich okrętów wojennych. / Zdjęcie: Pixabay, Russian Defence Ministry
Cypr odmówił zgody na zacumowanie pięciu rosyjskich okrętów wojennych. / Zdjęcie: Pixabay, Russian Defence Ministry

Mimo że Rosja podpisała porozumieaie z Cyprem, aby umożliwić okrętom marynarki wojennej dostęp do portów, zostały one odprawione z kwitkiem. Z powodu wojny w Ukrainie Cypr zakazał cumowania w jednym z portów aż pięciu rosyjskim okrętom.

Jak pisze “Philenews”, największa gazeta na Cyprze – “zabroniliśmy cumowania pięciu rosyjskim statkom”. Porty cypryjskie są zamknięte dla rosyjskich okrętów, dopóki trwa inwazja Rosji na Ukrainę i dopóki obowiązują decyzje Unii Europejskiej, informują tamtejsze media.

Dla Republiki Cypryjskiej rosyjskie okręty to obecnie niepożądane jednostki. Wszystko przez nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę. Mimo podpisanego porozumienia, Nikozja, czyli stolica Cypru, nie zezwoliła na zakotwiczenie pięciu okrętów Rosyjskiej Marynarki Wojennej w porcie Limassol.

Według zamieszczonych informacji były to fregaty i okręty wsparcia. Przybyły na Cypr w celu tankowania. Zostały jednak odprawione z niepełnymi zbiornikami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grecji poinformowało Rosję, że ze względu na wydarzenia w Ukrainie umowa o udostępnieniu obiektów i zezwolenia na cumowanie straciła ważność.

Cypr (Google Maps, Google)
Cypr (Google Maps, Google)

Zmusiło to rosyjskie okręty do poszukiwania innego portu, by napełnić zbiorniki paliwa. Decyzja rządu cypryjskiego jest zgodna z duchem dyskusji w Brukseli o sankcjach przeciwko Rosji, oraz o zamknięciu portów państw członkowskich UE.

Gdyby rząd cypryjski nie “odstraszył” rosyjskich okrętów wojennych, istniałaby poważna możliwość, że rosyjskie, francuskie i amerykańskie okręty marynarki pływałyby obok siebie. Jak informuje “Philenews”, w tym samym czasie w pobliżu Limassol stacjonował francuski lotniskowiec Charles de Gaulle, któremu towarzyszył szereg innych okrętów wojennych.

Jest to kolejny kraj, który solidaryzuje sie z Ukrainą, utrudniając rosyjskim siłą zbrojny w tym wypadku flocie “normalne” funkcjonowanie. Gdyby zamknięte zostały wszystkie porty w basenie Morza Śródziemnego flota rosyjska zostałaby uziemniona.

Źródło: o2.pl, PAP

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *